Dana Badea?

Rinichi polichistic

Postata de Dana cu 7 luni in urma.

Bună... DC se îndepărtează rinichiul dacă pacientul are doar un chist mare pe rinichi... Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 7 luni

Buna ziua!

In general, un rinichi nu este indepartat complet doar din cauza unui chist mare. Decizia de indepartare a rinichiului se ia in functie de mai multi factori, cum ar fi dimensiunea, locatia si simptomele cauzate de chist. In majoritatea cazurilor, un chist renal nu necesita tratament sau interventie chirurgicala, mai ales daca nu cauzeaza disconfort sau probleme. Totusi, in unele situatii, cum ar fi chisturile mari, complicate sau care cauzeaza dureri, infectii sau afecteaza functia renala, poate fi necesara indepartarea chirurgicala a chistului sau a unei parti din rinichi. Este important sa discuti cu medicul despre optiunile de tratament si pentru a obtine o recomandare personalizata in functie de cazul tau specific.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/rinichiul-polichistic_954