Cum pot scăpa de chist hepatic esențial și chist parapielic rinichi drept ?

Rinichi polichistic

Postata de Georgeta cu 2 ani in urma.

Bună ziua! La ecografie abdominala mi sa depistat un chist esențial hepatic și chist parapielic rinichi drept. Care sunt cauzele și cât de grav este și ce tratament trebui sa urmez?

Raspunsuri (3)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-rinichilor/chisturile-la-rinichi-cand-devin-periculoasei_17438

Georgeta

acum 2 ani

Bună ziua! Am fost la medic și mia făcut ecografie și mia găsit un chist hepatic esențial de 20 mm și 1 chist parapielic rinichi drept de 10 mm. Vreau sa știu dacă se poate absoarbe și ce tratament trebui sa urmez. Sau trebuie operație? Mulțumesc! Am 40 ani și nu am nici o problema de sănătate.

Georgeta

acum 2 ani

Va rog sa îmi spuneți și cauzele apariției chisturilor? Se poate sa fie pe baza de stres și panică? Mulțumesc!