Vasculita

Reumatisme degenerative

Postata de extremefly cu 12 ani in urma.

Am fost la un dermatolog, diagnostic: eritem nods infectios, m-am tratat cu zinat si ketonal. pe moment au disparut nodulele rosiatice dar mi-au reaparut si ma dor picioarele. Am mai fost la un alt dermatolog si mi-a pus alt diagnostic: Vasculita cronica. Mi-a indicat tratament Paduden si Diprogenta unguent. Ce mai am de facut ? este bun acest diagnostic si tratamentul respectiv. Am 73 de ani. multumusc

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Un eritem nodos poate avea multiple cauze: infectii bacteriene(streptococ,Yersinia ,Salmonella), virale(virus hepatitic tip B), sarp***adiza, colita ulcerativa, neoplazii (limfoame). ar fi necesare un set de analize (hemoleucograma, vsh, crp), radiografie pulmonara, biopsie cutanata. tratamentul leziunii cutanate include antiinflamatoare si corticosteroizi aplicati local (cum este diprogenta)