Vasculita cronica

Reumatisme degenerative Purpura Henoch Schonlein Poliarterita Vasculita Granulomatoza wegener
+2
Vezi toate grupurile

Postata de extremefly cu 12 ani in urma.

Ce e Vasculita cronica si cum se trateaza? multumesc!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

vasculita include numeroase entitati clinice (arterita takayasu, poliarterita nodoasa, granulomatoza Wegener, purpura henoch-schonlein). in general se caracterizeaza prin inflamatia peretelui vascular si modificari ale circulatiei sanguine in teritoriul afectat. Pot fi afectate vase mici, medii, mari.