urmari tratament spondiloza cervicala

Reumatisme degenerative

Postata de 70sanda cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am 42 de ani si stiu ca am spondiloza cervicala.Am facut in luna iulie 10 injectii diclofenac dupa care au urmat 2 sedinte de fizioterapie.Dupa a 2-a sedinta am inceput sa am dureri in umar si o stare de oboseala.Dr mi-a oprit fizioterapia si m-a trimis la analize de sange.
Acestea sunt rezultatele iesite din limitele normale.
VSH la 1 ora 16(limite normale 2-10)
Vsh la 2 ore 38(limite normale 4-20)
calciu ionic seric 0.83(0.85-1.25)
fibrinogen 366(150-350)
acid uric seric 6.07(limite2-5.90)
aslo

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Valoarea acidului uric este mare- hiperuricemie; acidul uric ridicat poate duce in timp la afectarea articulatiilor - guta, rinichilor, etc. Este indicat sa respectati un regim hipouricemiant ( de scadere a acidului uric) - lactovegetarian.
Durerea de umar poate sa fie iradiata din coloana ( nevralgie cervico-brahiala) sau poate avea la baza o afectare a muschilor/tendoanelor de la nivelul umarului. Este recomandat, in acest sens, sa efectuati o ecografie de umar si/sau radiografie ( si consult reumatologic).

70sanda

acum 11 ani

Va multumesc frumos asa am sa fac,eventual daca pot sa va trimit rezultatele

70sanda

acum 11 ani

Buna ziua,revin cu aceeasi problema,din cauza ca am ajuns la dureri mai in sholdul stang si sub fese,am facut radiografie de bazin .Am consultat un specialist reumatolog care mi-a pus diagnosticul sacroileita bilaterala si mi-a dat urmatorul tratament pentru o luna:4 injectii metotrexat(1 pe saptamina),voltaren 100 mg 1/zi azatol 20 mg 1tb/zi si alanerv 2 tbl/zi.
Am urmat tratementul 2 saptamini si il urmez in continuare dar ma sperie faptul ca am citit pe forumuri ca metotrexatul determina caderea parului.Sunt chiar speriata si nu pot sa iau legatura cu dna reumatolog ,dansa fiind in strainatate pina dupa data de 20.11.
Ma simt usor mai bine dar foarte departe de cum eram inainte de aceste probleme de sanatate.
Va multumesc si astept parerea dumneavoastra.

70sanda

acum 11 ani

Buna ziua,revin cu aceeasi problema,din cauza ca am ajuns la dureri mai in sholdul stang si sub fese,am facut radiografie de bazin .Am consultat un specialist reumatolog care mi-a pus diagnosticul sacroileita bilaterala si mi-a dat urmatorul tratament pentru o luna:4 injectii metotrexat(1 pe saptamina),voltaren 100 mg 1/zi azatol 20 mg 1tb/zi si alanerv 2 tbl/zi.
Am urmat tratementul 2 saptamini si il urmez in continuare dar ma sperie faptul ca am citit pe forumuri ca metotrexatul determina caderea parului.Sunt chiar speriata si nu pot sa iau legatura cu dna reumatolog ,dansa fiind in strainatate pina dupa data de 20.11.
Ma simt usor mai bine dar foarte departe de cum eram inainte de aceste probleme de sanatate.
Va multumesc si astept parerea dumneavoastra.