urmari tratament spondiloza cervicala-diagnostic nou

Reumatisme degenerative Salvare metotrexat

Postata de 70sanda cu 11 ani in urma.

Buna ziua,revin cu aceeasi problema,din cauza ca am ajuns la dureri mai in sholdul stang si sub fese,am facut radiografie de bazin .Am consultat un specialist reumatolog care mi-a pus diagnosticul sacroileita bilaterala si mi-a dat urmatorul tratament pentru o luna:4 injectii metotrexat(1 pe saptamina),voltaren 100 mg 1/zi azatol 20 mg 1tb/zi si alanerv 2 tbl/zi.
Am urmat tratementul 2 saptamini si il urmez in continuare dar ma sperie faptul ca am citit pe forumuri ca metotrexatul determina caderea parului.Sunt chiar speriata si nu pot sa iau legatura cu dna reumatolog ,dansa fiind in strainatate pina dupa data de 20.11.
Ma simt usor mai bine dar foarte departe de cum eram inainte de aceste probleme de sanatate.
Va multumesc si astept parerea dumneavoastra.

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Metotrexatul poate determina mai multe reactii adverse insa depinde foarte mult de doza adminisrata. Caderea parului apare in special la pacientii care primesc doze mult mai mari de metotrexat ( folosite in oncologie).
In cazul aparitiei reactiilor adverse se consulta medicul curant si se are in vedere schimbarea tratamentului. In aceasta decizie se cantareste importanta tratamentului si gradul de severitate al reactiei adverse ( daca poate fi tolerata sau nu).

Utilizator11558953913

acum 4 ani

Buna eu am o durere pe piciorul sting ma tine parca ar fi o vena infundata dar nu am piciorul uflat nu vinat dar am mers la farmacie si mea dat alanerv dar iau de 4 zile si numi trece ce trebuie sa mai iau. VA multumesc