urgent

Reumatisme degenerative

Postata de georgi@n@123 cu 12 ani in urma.

sunt barbat in varsta de 68 ani.pt reumatism inflamator ce analize trebuie sa fac?am incheieturile foarte umflate la membrele superioare si inferioare.degetele la mana nu le mai pot misca(nu e permanent),unghiile sunt deformate,umflatura porneste de la cotul mainii.sau nu e de la reumatism?multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Răspunsul organismului la o boală reumatismală inflamatorie (cea mai probabilă în cazul d-vs ţinând cont de semnele şi simptomele descrise) se poate verifica prin creşterea valorilor CRP-ului (Proteina C reactivă) sau a fibrinogenului la care se adaugă şi un VSH (viteza de sedimentare a hematiilor) cu valori crescute.