un sfat va rog

Reumatisme degenerative

Postata de DianaAlex cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am 24 de ani si de ceva timp,aproximativ o luna jumate, au inceput sa ma doara mainile, mai tare dreapta decat stanga. Am avut la un moment dat o amigdalita pultacee pe care am tratat-o numai cu ceaiuri. Durerile imi apar cand la incheietura mainii cand la cot, cand la umar si sunt in general mai puternice seara, sau cand e racoara afara. Este posibil sa fie reumatism,sau poate fi ceva mai grav?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Cel mai probabil a fost vorba de o infecţie streptococică (cu streptococ de grup A) care după o perioadă de latenţă a determinat apariţia reuatismului articular acut . Trebuie efectuat testul ASLO şi exudatul faringian.

DianaAlex

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns, am sa merg sa-mi fac festul despre care spuneati. Sanatate multa!