umar congelat si distrofie muscularala membru superior

Reumatisme degenerative

Postata de membru241063 cu 10 ani in urma.

am facut rmn si scrie stergerea lordozei cervicala osteofilite c5 care preseaza sacul dural

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Rezultatul RMN descrie modificari degenerative la nivelul coloanei cervicale: acele osteofite ( proliferari osoase in cadrul spondilozei) pot da durere intrucat afecteaza sacul dural. De asemenea, coloana cervicala a devenit dreapta ( fara curbura sa fiziologica- acea lordoza mentionata).