RMN REGIUNI COLOANA VERTEBRALA

Reumatisme degenerative

Postata de Mihalca Doina cu 12 ani in urma.

Va rog sa-mi analizati RMN-ul efectuat si sa imi sa imi spuneti ce tratament ar trebui sa urmez:

Investigatii efectuate: RMN REGIUNI COLOANA VERTEBRALA

Rezultat examinare:
Examenul RMNExamenul evidentiaza modificari degenerative grasoae vertebrale L5, S1.
Formatiunea vertebrala T12 are caracteristicile unui hemangiom.
Fara reducerea inaltimii corpilor vertebrali.
Osteofite marginale lombare.
Fara rotatii in ax a coloanei.
Modificari degenerative articulare interapofizare lombare.
Degenerarea discurilor intervertebrale toraco – lombare.
Proplasuri T12 – L5 cu ingustari foraminale L5 – S1 dreapta, L3 – S1 stanga, atingeri radiculare L3 stanga, L4 bilateral, L5 bilateral, usoare compresiuni radiculare L5, S1 stanga la nivelul recesurilor laterale, amprentarea conului terminal la nivel T12.
Fara modificari de semnal in structura conului terminal medular.
Fara formatiuni tumorale.

Conscluzii:
Proplasuri T12 – L5 cu atungeri radiculare L3 stanga, L4 bilateral, L5 bilateral, usoare compresiuni radiculare L5, S1 stanga, amprentarea conului terminal medular.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

se va recomanda fizio-kinetoterapie, tratament antialgic si antiinflamator in puseele dureroase, la indicatia medicului curant. se poate incerca purtarea unui corset toraco-lombar realizat conform dimensiunilor dvs.