rezultat RMN

Reumatisme degenerative

Postata de toader18 cu 10 ani in urma.

RAPORT EXAMINARE
Nr: 3758 Data: 18.09.2013
Pacient: APROZEANU . TOADER Investigatii efectuate:
Medic solicitant: giovani andrei RMN Coloana lombara
Dg. trimitere:
Telefon: 0749,123,339 Contract:
Rezultat Examinare:

Corpi vertebrali cu inaltime normala si semnal neomogen cu cateva
hemangioame infracentimetrice si modificari degenerative ale platourilor
vertebrale, fara componenta edematoasa. Usoara etalare spre posterior a
platourilor vertebrale inferioare L3, L4 si L5.
La nivelul spatiului L5-S1: disc intervertebral aplatizat, in hiposemnal
T2, cu prolaps posterior median si paramedian stg cu efect compresiv
radicular S1 stg; posibila fragmentare a portiunii de disc prop***ate,
spatiul epidural anterior ac***a hiposemnal T1, T2-este necesara evaluare
suplimentara cu contrast iv pentru diferentierea fata de modificari
inflamatorii cronice epidurale; modificari degenerative articulare
interapofizare si ingrosare a ligamentelor galbene care determina stenoza
recesurilor laterale; foramene de conjugare libere.
La nivelul spatiului L4-L5: disc intervertebral in hiposemnal T2 de tip
degenerativ cu protruzie posterioara, modificari degenerative articulare
interapofizare si ingrosare a ligamentelor galbene care determina stenoza
recesurilor laterale cu efect compresiv radicular L5 bilateral ; tendinta
la stenoza de canal rahidian -diam transvers interapofizar max-10mm;
foramene de conjugare libere.
La nivelul spatiului L3-L4: disc intervertebral in hiposemnal T2 de tip
degenerativ cu minima protruzie posterioara, modificari degenerative
articulare interapofizare si ingrosare a ligamentelor galbene care
determina stenoza recesurilor laterale cu contact radicular L4 bilateral ;
foramene de conjugare libere.
Con medular si filum terminale cu aspect in limite normale.

Modificari degenerative vertebrale etajate cu prolaps L5-S1 stg
cu compresie radiculara S1 stg, cu posibila fragmentare discala in spatiul
epidural anterior (se recomanda completare cu contrast iv); stenoze de
recesuri laterale L4-L5 cu compresie radiculara L5 bilateral si L3-L4 cu
contact radicular L4 bilateral.
Medic radiolog:
Dr. Stan . Daniela

VA ROG FRUMOS SA MI INTERPRETATI ACEST REZULTAT.
Ce am de facut.La acest moment piciorul stang partial amortit fara dureri de mijloc.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Examenul RMN descrie hernii de disc la nivel L3-L4, L4-L5, L5-S1 care fac compresie pe radacinile nervoase L4 , L5 si S1 - ce reprezinta sursa de durere. Este posibil ca hernia de la nivel L5-S1 sa fie fragmentata si migrata in canalul epidural insa pentru certitudine este necesara examinarea cu substanta de contrast.
Modiifcarile sunt destul de serioase, in special cea de la nivelul L5-S1. Este indicat sa consultati medicul neurochirurg pentru evaluare si aprecierea necesitatii interventiei chirurgicale.