reumatologie

Reumatisme degenerative

Postata de anamaria52135959 cu 15 ani in urma.

buna seara, am 37 ani sunt casatorita mama a doua fetite de o luna am o problema ma doare fff tare bratul drept cu pulsare pe muschi a evoluat si la celalat brat nu ma calmeaza nici antiinflamatoare ketonal midocalm sau geluri locale noaptea nu pot dormi de durere de o luna

Raspunsuri (7)

carmen658

acum 15 ani

Durerea de care spui tu ar putea fi de la spondiloza cervicala. Mergi la medicul de familie care dupa un consult sigur iti va spune ce ai de facut in continuare. Incearca sa mergi la un reumatolog care probabil ca iti va face si o radiografie de coloana cervicala. Numai bine si sanatate

Florin309132661

acum 15 ani

Buna Rora,
Daca durerile tale musculare sunt cauzate de supra-solicitarea locului respectiv, odihneste-te si ia medicamente ce au in compozitia lor ibuprofen. Acesta este un calmant foarte bun si are si rol antiinflamator.
Trebuie sa stii ca durerile musculare se vindeca tot prin miscare, oricat de absurd ar parea. Ca si in cazul durerii musculare, acidul lactic care este raspunzator de aceste dureri trebuie consumat. Iar acest lucru nu se poate face decat prin alte exercitii fizice usoare. Pentru rezultate optime, poti face o baie lunga in cada, cu apa calda. Atentie insa sa nu ai umflaturi! Pentru umflaturi este necesara apa rece. Poti incerca si masajul pentru a le combate. Exercitiile usoare de stretching dupa o perioada indelungata de repaus sunt si ele benefice. Miscarea fizica regulata ajuta la refacerea tonusului muscular.
Daca nimic din cele de mai sus nu functioneaza, mergi la un medic specialist pnetru investigatii mai amanuntite si pentru prescrierea unui tratament adecvat. In special daca apar semne, precum roseata si vanataile. Nu uita, durerile musculare pot fi semnul unor alte afectiuni! Numai bine si sanatate multa

Ceausu Magdalena

acum 14 ani

Am 50 de ani am dureri de picioare de la varsta de 45 ani,m-am tot dus la toti medicii dar nici unul nu mi-a spus exact ce am ,in tara asta nu mai exista medici care sa-i intereseze ce are pacientul , se uita doar sa le dai , dar ei habar nu au de medicina.Tare as vrea sa merg la un doctor care intradevar sa-l intereseze ceea ce face ,pentru a fi el multumit de meseria care si-a ales. Sunt total nemultumita si nu m ai am incredewre in nici un medic.Ma doctoricesc singura .

AURORA GL

acum 14 ani

SI EU AM DURERI DE ARTICULATII LA COT, UMAR, FALANGE CU IRADIERI SI ZIUA MA DOR DAR NOAPTEA E UN COSMAR. AM FACUT ANALIZE SI AU IESIT BINE. AM LUAT ANTIINFLAMATOARE DAR DEGEABA NU MAI STIU CE SA FAC. MA GINDESC NUMAI LA RAU SI DIN CAUZA ASTA AM INCEPUT SA PLING DES SI CRED CA II DERANJEZ SI PE AI MEI CU VAICARELILE MELE DAR CE POT SA FAC DURERILE SINT GROAZNICE.

Monica Stiuca

acum 13 ani

Buna Aurora,

Aceleasi simptome le am si eu si am fost la zeci de doctori de toate specializarile.
Chiar m-am internat la un spital particular in Bucuresti unde o comisie m-a consultat dar fara rezultat.
Toate analizele sunt bune, exceptand calciu care este putin sub minim.
Daca ai facut progrese in descoperirea cauzei sau a medicamentatiei, te rog sa imi spui,

CRISTINA

acum 11 ani

Buna Aurora! Am citit mesajul tau in care m-am regasit in totalitate.Te rog daca ai gasit o rezolvare, intre timp lasa-mi un mesaj .M-ar ajuta f mult.SANATATE

geo

acum 11 ani

la toate simtomele trebuie sa fie o rezolvare....medicina a avansat...