reumatism

Reumatisme degenerative

Postata de Membruniculaenicoleta18 cu 12 ani in urma.

am 2 degete care imi amortesc din ce cauza?

Raspunsuri (6)

Pena

acum 12 ani

Depinde care degete. Daca iti amorteste degetul mic si inelarul, o cauza ar putea fi sprijinitul in cot. Sunt multe persoane care, stand la calculator de exemplu, se sprijina pe cot. Acest lucru afecteaza nervul ulnar care trece pe acolo, ceea ce duce la amortira degetului mic si , putin, a celui inelar. O lovitura la cot afecteaza deasemenea degetul mic.
Din cate stiu si pt amortirea celorlalte degete exista explicatii.

Medic Epuran

acum 12 ani

Amorţeala degetelor este determinată cel mai probabil de o compresie asupra nervului ulnar (neuropatie ulanară sau sindrom de tunel cubital Guyon - dacă amorţeala apare la nivelul degetelor inelar şi degetul mic). Această compresie apare în momentul unui traumatism la nivelul cotului sau în cazul în care aţi stat sprijinit pe cot. Majoritatea cazurilor se vindeca spontan în timp câteva zile pâna la câteva săptămâni

Membruniculaenicoleta18

acum 12 ani

IMI AMORTESC ULTIMILE DEGETE DAR NU AM STAT IN COT LA CALCULATOR SI NICI NU AM AVUT VREUN TRAUMATISM PUR SI SIMPLU M-AM TREZIT CU O AMORTEALA A ULTIMELOR DEGETE CARE ESTE PERMANENTA AMORTEALA DAR NU STIU DE CE. CE ANALIZE AS PUTEA FACE SA VAD DIN CE CAUZA ESTE ACEASTA AMORTEALA .

pena

acum 12 ani

Ar trebui sa mergi la neurologie, cu trimitere de la med de familie. Sanatate.

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul d-vs se recomandă consultul unui medic reumatolog sau neurolog pentru efectuarea unei electromiograme. După cum am precizat însă, majoritatea cazurilor se vindeca spontan în timp câteva zile pâna la câteva săptămâni doar în anumite cazuri fiind necesară administrarea unui tratament antialgic şi antiinflamator nesteroidian sau efectuarea fizioterapiei.

Membruniculaenicoleta18

acum 12 ani

MULTUMESC PENTRU RASPUNSUL DAT