reumatism la inima da sau nu

Reumatisme degenerative

Postata de ana-ana172361 cu 14 ani in urma.

am o mare dilema daca tensiunea e oscilanta si am avut antecedente de reumatism poliarticular ,momentan la stres simt ca imi ard urechile si acum vreo doua zile din cauza nervilor (cred) am facut o criza de durere pe partea stanga (ma durea inclusiv mana )si ma intepa inima ingrozitor.credeti ca pot avea probleme cu inima?

Raspunsuri (6)

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Sunt necesare investuigatii - analize, EKG repaus, daca este necesar si EKG efort. Consultati medicul de familie, daca acesta va considera necesar va va indruma catre un cardiolog.

roxy

acum 14 ani

buna ! de vreo luna am o durere in mana stanga, nu m-am lovit ,nu am facut nimic .oare de la ce ar putea fi . mie imi este foarte frica sa nu fie ceva la inima am fost si la medic si tensiunea era buna.am facut si un ekg acum cateva luni si era ok.va rog sa imi rasp

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Durerea din zona descrisa poate fi de cauza musculoarticulara, nevralgica, cardiaca sau pleuropulmonara. Cel mai probabil , la varsta dvs , pare a fi o afectiune nevralgica sau articulara- in general in aceste situatii durerea este accentuata de miscarile toracelui, de apasare. Daca asociaza tuse, transpiratii, durere in inspir profund, poate fi data de afectiuni ale pleurei sau plamanului, caz in care este necesara o radiografie.Daca apare la efort, se asociaza cu lipsa de aer, palpitatii etc- poate fi de cauza cardiaca, insa nu cred ca este cazul dvs. In aceasta situatie ar trebui facuta o electrocardiograma, o ecografie cardiaca. Sfatul meu este sa ungeti zona dureroasa cu un gel - gen Diclofenac, sa faceti masaj muscular usor si se poate ca durerea sa dispara. Daca nu, trebuie facut un consult medical, investigatii..

Andreea

acum 12 ani

Buna ziua
Am fost diagnosticata inca de mic copil cu reumatism la inima si suflu sistolic si in ultima perioada (am 21 ani) daca beau un capuccino sau cola ma doare foarte tare la inima. Exista pericolul unui atac de inima? Mi-e foarte frica. Si daca ma enervez mai tare incep sa simt intepaturi la inima. Ce e de facut?

ana fumuru

acum 9 ani

ma dor tare mainile palmele cu degete cu tot miam facut analizele pt reumatism toate bune dar eu nu mai pot de durere si mi sau strambat si 2 degete ce poate fi am luat antiinflamatoare degeaba ma internez abia pe 16 iunie dar crap de durere daca aveti vreo parere trimitetimi un mail [email protected] doctorul de fam ma banuieste de cancer sunt disperata am un baietel de 2 ani ce voi face

Armanca

acum 8 ani

De o perioadă ma confrunt cu niste bătaie ale inimii mai marii decat cele normale si urinarii frecvente, dar nu in fiecare zi si ma simt slăbită !!!ce este de facut ????