r.m.n.

Reumatisme degenerative

Postata de maronica cu 13 ani in urma.

as dori sa-mi spuna cineva la ce clinica se poate face r.m.n. am probleme financiare si as dori sa stiu o clinica care lucreaza cu casa de sanatate.sunt pensionara iar sotul lucreaza la particular cu contract.multumesc!

Raspunsuri (4)

tasia

acum 13 ani

aceasta analiza se poate face si fara bani fiind intrenat intun spital care este dotat cu asa aparat si la recomandarea medicului specialist.

IonVasile

acum 13 ani

Sau puteti sa incercati o decontare la casa la care sunteti asigurata. Pe siteul casmb scrie urmatoare informatie: La recomandarea medicului de familie si a medicului de specialitate din ambulatoriu, asiguratii au dreptul la investigatii paraclinice in ambulatoriu (analize de laborator, ecografii, radiografii, EKG, EEG, tomografii, RMN, scintigrafii, etc.), fara contributie personala, incluse in pachetul de baza si ca medicul specialist poate recomanda rmn: "pentru stabilirea diagnosticului, in cazul urgentelor medico-chirurgicale si al afectiunilor in care au fost epuizate toate celelalte posibilitati de explorare, pot fi recomandate servicii medicale de inalta performanta (CT, RMN, scintigrafie, etc.)".

maronica

acum 13 ani

va multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.voi cauta sa rezolv aceasta problema cat mai bine si cat mai repede.sanatate tuturor!

Laurentiu

acum 10 ani

Salut!
In Bucuresti sunt multe centre medicale care fac RMN si colaboreaza cu CASMB.
Eu am facut testul RMN la Gral care colaboreaza cu CASMB (CAS Mun. Buc.) pentru ca m-au programat in aceeasi in care am sunat la ei, spre deosebire de alte centre medicale unde fondurile CASMB erau consumate sau unde erau deja programati oameni pentru o luna si jumatate. M-a costat 169 lei (mi-au facut un film suplimentar care costa 20 lei), iar daca era necesara injectarea substantei, costul ajungea la 209 lei.
Pentru mine examenul RMN nu a fost traumatizant. Mi-au dat niste casti, care trebuie montate bine pe urechi ca sa le acopere cum trebuie. Am inchis ochii inainte sa intru in tub si i-am tinut inchisi pe toata perioada testarii. Am stat numai 10 min pt ca mai mult nu a fost nevoie. La diferite intervale de timp comunicam cu personalul de supraveghere iar zgomotele le-am acceptat; sunt asemanatoare cu cele de pe un santier de constructii. A fost buna ideea cu numaratul, cand nu sti la ce sa te gandesti. Apropo, aveti grija sa nu detineti metale asupra dvs. in timpul testarii.

Succes!