Problema de la coloana sau musculatura?

Reumatisme degenerative Miozita cu incluziuni

Postata de Sophia M cu 11 ani in urma.

Am 5 ani de cand am un regim alimentar foarte sarac, din cauza intolerantei la lactoza si fructoza. Specific asta pentru ca poate fi o cauza a simptomelor mele. Dar nu stiu carui medic specialist sa ma adresez direct: neurolog sau reumatolog.
De cateva luni ma dor muschii bratelor daca fac efort (mediu) si fac febra musculara mult mai repede decat altadata. De asemenea, am scolioza. De catva timp ma trezesc si cu durere difuza la prima falanga a degetului mijlociu de la mana stanga. La incheietura mai precis.
Or fi toate simptomele de la coloana sau musculatura e afectata de restrictia alimentara? Sau sunt 2 probleme diferite?
Am 36 ani, nu sunt supraponderala.
Multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa efectuati un consult reumatologic pentru a exclude anumite afectiuni musculare( miozite inflamatorii sau metabolice).

Sophia M

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns! Sanatate!