MBST-® Terapia prin rezonanta magnetica pentru a trata osteoartrita?

Reumatisme degenerative Rezonanta magnetica a Ficatului Osteoartrita

Postata de Dr. Mircea Zlotea cu 11 ani in urma.

Salutare tuturor, am si eu o intrebate, daca a incercat cineva acest tip de terapie, ma gandesc de cateva saptamaini sa fac si eu un curs de tratament, dar am o mica retinere, o problema ar fi pretul de 500 de euro pentru un curs de tratament, astfel incat va puteti imagina ca sunt destul de sceptic. Orice feedback este binevenit. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (37)

Buna

acum 11 ani

Nu ajuta cu nimic aceasta terapie. Cunosc catva care au incercat-o. In general ce este scump si modern este pacaleala.

Dr. Mircea Zlotea

acum 11 ani

Ce le stii tu pe toate Aishaa, sau giuli, sau iulia, sau cate inca alte nume fictive ai pe site. Vad ca ai cate un raspuns penibil pentru orice intrebare medicala, 6049 de pagini cu raspunsuri bine documentate, cu ghilimelele de rigoare bineinteles. Daca nu cunosti nu te baga!

Laurentiu

acum 11 ani

Eu am ajuns la sfarsitul sedintelor de terapie MBST pe care le-am urmat pentru tratarea umarului si va scriu pentru a confirma succesul tratamentului. Dupa ce am stat cu aceasta leziune timp de mai multi ani, am ajuns la ei cu recomandarea unui prieten care a avut o problema similara cu a mea. Am urmat acest tratament, care a dus la o ameliorare foarte rapida a simptomelor, iar acum umarul este vindecat (la 3 luni dupa terminarea tratamentului). Multe multumiri pentru vindecarea mea si felicitari.

Ovidiu Naglabeala

acum 11 ani

Am trecut prin trei luni de dureri agonizante de spate si soldul drept. Nu puteam dormi aproape deloc, ma mutam de pe o parte pe alta si ma chinuiam sa adorm din nou. Nu puteam sta in sezut sau in picioare fara sa simt dureri si inflexibilitate. Durerea nu-mi permitea efectuarea multor activitati pe care le faceam zilnic.
Am gasit acest tratament de regenerare celulara si m-am hotarat sa incep tratamentul MBST. Dupa o scurta evaluare din partea medicului, am fost programat pentru tratament peste doua saptamani, sa vina cardurile din germania, timp in care trebuia sa efectuez niste exercitii. Compasiunea, bunavointa si implicarea doctoritei a fost minunata.
Tratamentul a fost fantastic, presupunea sa stau intins o ora pe zi; a fost foarte relaxant si placut.
Cand am facut primele sedinte de tratament, a fost nevoie de insotirea varului meu, deoarece spatele si piciorul ma dureau foarte tare. Dupa a treia sedinta am putut conduce, deoarece simtisem o ameliorare considerabila. M-am simtit bine imediat dupa prima sedinta, iar situatia s-a imbunatatit treptat, exceptie fiind doua zile in care am simtit mici dureri.
A trecut putin mai mult de o luna de cand am terminat tratamentul, iar schimbarea in viata mea este extraordinara, urmand inca 8 saptamani de ameliorare progresiva. Am putut dormi o noapte intreaga fara sa simt dureri. Am mers si intr-o plimbare cu bicicleta prin Herestrau, ceea ce era imposibil inainte de tratamentul MBST. Am fost ingrijorat ca, din cauza durerilor, nu voi putea merge in excursia deja programata, iar acum abia astept sa merg. In afara de starea de sanatate foarte buna, simt ca am capatat noi prieteni la aceasta clinica si am inceput sa fac recomandari oricaror persoane cu probleme similare, prezentandu-le pliantul clinicii. Tot ce pot spune este ca MBST merita fiecare banut, iar doamna doctor Mihaela Mihail si tot personalul de la clinica au facut minuni!

Dan

acum 11 ani

Va rog mult, unde o pot gasi pe doamna Doctor Mihaela Mihail ? Va multumesc ! amievm @yahoo.fr

Cineva

acum 11 ani

Pare cam fals comentariul de mai sus! Suna ca o reclama ca alea de la TV, am slabit 10 kg intr-o saptamana :" am fost ingrijorat ca, din cauza durerilor, nu voi putea merge in excursia deja programata, iar acum abia astept sa merg, am mers si intr-o plimbare cu bicicleta prin Herestrau, ceea ce era imposibil inainte de tratamentul MBST.... "

.... oricum doamna Mihaela Mihail si clinica ies in evidenta bine!

Cristi

acum 10 ani

O poti gasi la clinica Laurus Medical :)

aniroc

acum 11 ani

Nu cred ca este bine sa ne dam cu parerea despre un tratament pe care nu l-am incercat. Da, este scump, si din ce am citit eu pe forum-uri (din UK si Spania) unii reactioneaza bine, altora nu li se rezolva problema. Eu sunt dispusa sa incerc acest tratament, caci alternativa nu este de loc imbucuratoare (injectii cu substante vascoelastice in articulatie, eventual proteza...). Va programati la o consultatie, va duceti cu documentele medicale pe care le aveti deja si vi se spune daca se preteaza sau nu acest tratament la problema pe care o aveti. Platitit consultatia si apoi va decideti daca mergeti mai departe cu tratamentul sau nu. Nu va baga nimeni mana in buzunar.

Angi

acum 11 ani

Eu am facut aceasta procedura pentru sold, la sfarsitul lunii noiembrie 2012. Am avut durei mari dupa 6 saptamani. Am urmat tratament cu Arcoxia si s-au ameliorat durerile. Asteptam sa castig in mobilitate, dar nu s-a intamplat nimic in acest sens. Acum ar fi 3 luni de cand am facut procedura. Se spune ca la 3-4 luni este actiunea maxima. Dar nu se intampla nimic!

Georgiana

acum 11 ani

Ok.Am inteles ca este benefica aceasta terapie,dar cat costa o sedinta nu spune nimeni. Eu as dori sa aflu ...

dancer

acum 11 ani

ovidiu, rar am ocazia sa vad comment mai fals decat al tau!!!

GEO-TM

acum 11 ani

Stie cineva sa-mi spuna daca acest tratament este indicat pentru spondiloza cervicala ?

aniroc

acum 11 ani

Nu se plateste la sedinta, ci la un nr de sedinte recomandate ca si tratament si se efectueaza grupat/consecutiv. Pentru refacere de cartilaj, in Romania un tratament este format din 9 sedinte (exista si terapii de 5 sedinte, dar nu la noi) si eu am platit 2000 RON pt zona genunchilor. Nu stiu daca pt sold sau alta zona costa mai mult sau mai putin. Pt osteoporoza, difera nr de sedinte si difera si costul. Mie imi va fi greu sa cuantific rezultatul pt ca nu aveam dureri si cu mersul sunt OK, problema apare cand indoi genunchiul mai mult de 90 grade, din cauza cartilajului uzat apar inflamatii....

RADU1978

acum 11 ani

vai vai cate am incercat. metoda silva, metoda iertarii, terapia respiratiei… cam la toate am inteles ca apar rezultate asa in cateva luni daca practici cum trebuie etc. cand, cum, unde??!? na, intr-un final am dat peste eliminarea stresului http://www.brainsync.ro/magazin/eliminarea-stresului/ ce poate fi mai frumos decat sa-ti pui casti pe urechi, sa stai juma de ora si sa nu trebuiasca sa faci nimic… sa vezi relaxare inca de la prima ascultare… nu am crezut pana nu am simtit-o pe pielea mea. acum, culmea gasesc si cum si unde si cand sa fac diverse pentru mine ;)

Stincä Constati

acum 10 ani

Domnii mei terapia cu unde ajutä la restabilirea microcircluatei in tesuturile bolnave.In
multe cazuri un tratament corect este urmat de o terapie cu ultrasal si un masj local.Eu
personal am urmat aceste terapii pentru spate si acum la 56 ani pot sä joc fotbal.Sfatul
meu personal este sä urmati aceste terapii dar sä fie corect aplicate vä multumesc la
revedere.

Gabi

acum 10 ani

Terapia functioneaza principial.Problema este ca daca boala e foarte avansata rezultatele care se obtin sunt de o intensitate mai mica.Sfatul meu este sa va programati pentru controale la 3 si 6 luni pentru reevaluare si un eventual al 2lea tratament.

V

acum 8 ani

Esti doar un shill.

corina

acum 10 ani

Chiar nu este nimeni credibil ,dupa un astfel de tratamenta? in principiu, undele magnetice sint bune pentru diminuarea durerilor,cred ca ar putea fi unele rezultate pozitive.

corina

acum 10 ani

Chiar nu este nimeni credibil ,dupa un astfel de tratamenta? in principiu, undele magnetice sint bune pentru diminuarea durerilor,cred ca ar putea fi unele rezultate pozitive.

tina pop

acum 10 ani

Buna. Poate ma ajuta cineva cu niste lamuriri legate de aceasta rezonanta magnetica .am inteles ca ajuta si in cazul osteoporozei la coloana vertebrala, se face un pachet de 10 sedinte a cate o ora pe zi timp de 10 zile., apoi timp de 1 an nu mai este voie sa repeti procedura Se stie ca osteoporoza nu doare, testul densitatii osoase este singurul care nu minte dar din cate stiu se face o data la un an.Intrebarea mea este: 1- de unde stie pacientul ca starea lui de sanatate s-a imbunatatit ?, 2- rezonanta magnetica inlocuieste tratamentul medicamentos?, Multumesc mult

Pag 1 din 2