Dureri de cap si spate

Reumatisme degenerative

Postata de Robby05 cu 10 ani in urma.

De aproape 2 luni am dureri de cap, in zona cefei sau simt cate o apasare puternica in orice zona (crestet, partile laterale) pentru cateva secunde, dar repetat, sau se intampla ca aceasta sa se intinda in tot capul, iar atunci sunt nevoit sa iau un calmant, pentru ca este o durere destul de puternica, iar de multe ori imi simt capul greu si am ameteli. Pe langa aceasta, am cam o durere constanta de spate, in zona mijlocului, dar se mai intinde si in partea de sus a spatelui. Am fost la mai multi doctori, am primit raspunsuri diferite, mi-au prescris medicamente ca Flamexin, Mydocalm, Tador, Tramadol, dar acestea doar m-au calmat putin pentru o cateva ore, dupa care durerile reveneau. As dori sa stiu parerile cuiva in cunostinta de cauza, multumesc!

Raspunsuri (2)

vio

acum 10 ani

Am probleme cu discurile intervertebrale ,artroze si am aflat de o terapie BOWEN Am apelat la un medic ce cunoaste aceasta metoda si pot spune ca nu am gresit.Multumesc lui Dumnezeu ca am gasit acesta cale.Cautati pe internet un terapeut bowen din orasul dv. sau din apropiere ,pt. ca terapia se efectueaza o singuta data pe saptamina.Totul este sa aveti rabdare .Daca sunteti din Timisoara va dau telef. medicului 0740161887.Multa sanatate ca nimic nu valoreaza mai mult.

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Pt durerile descrise exista mai multe posibile cauze. Printre cele mai comune ar fi o cauza legata de patologia coloanei cervicale (spondiloza cervicala) la care se adauga si durerile de coloana lombara (de indicat de efectuat RMN coloana cervico-toraco-lombara si apoi de mers la neurochirurgie); mai este si cauza oftalmologica ( de efectuat consult).
Pe langa medicamentele care sunt doar simptomatice (nu rezolva cauza), de recomandat fizioterapie sub ghigaj medical.