durere mana "pe os"

Reumatisme degenerative

Postata de alen21 cu 12 ani in urma.

buna ziua ,
am si eu o problema daca ma puteti ajuta; ma duc la sala de aproximativ 3 luni si cam de 1 luna de zile ma doare foarte tare mana dreapta mai jos de umar ,durerea este persistenta mai ales noaptea si senzatia de durere este pe os.Am 31 de ani
va multumesc daca ma puteti ajuta cu orice sfat.

Raspunsuri (4)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

fara un consult specific la medicul ortoped, nu se poate pune un diagnostic clar. ac***a in vedere varsta si conditiile aparitiei acestei dureri, poate fi vorba despre o inflamatie/nevralgie/etc. pana acum ati fost la un consult medical? ati urmat vreun tratament? daca nu, va recomand in primul rand repausul timp de cateva saptamani, si un tratament antiinflamator/analgezic, spre exemplu cu o crema/gel pe baza de diclofenac. daca in urma acestui repaus, durerile continua, va recomand un consult la medicul de familie.

va urez o zi buna

alen21

acum 12 ani

va multumesc din suflet pt ajutor,
nu am fost la medic o sa incerc ce mi-ati spus dvs iar daca in urma repausului durerile continua o sa ma duc imediat la doctor.
va multumesc inca o data
sa aveti o zi buna!

membru241063

acum 10 ani

eu sunt operata de trei ani la c6 si fac recuperare medicala la mana si ceafa de trei luni si acum ma doare rau gatul si mana iar nam forta va rog sami dati un sfat

elena

acum 10 ani

buna ziua, am si eu o problema cu mina si umarul drept. in urma cu o luna am cazut pe treptele unei scari de beton pe mina dreapta, si umar, spre seara am mers la urgente pentru ca incepuse sa ma doara foarte tare, dupa ce am facut o radiografie mi sa spus ca nu este nimic vizibil osos, mi sa recomandat 7 zile antiinflamator si antialgic. dupa 7 zile am mers din nou la control cu aceleasi dureri. apoi mia recomandat sa fac proceduri medicale 10 zile . am reusit sa fac numai 5 proceduri. vreau sa va spun ca acum am dureri mari ,ziua si noaptea, parca mai mari ca la inceput. mai mult ma doare si la ceafa, nu pot sa intorc bine gitul, iar cind ma aplec sa ridi ceva de jos durerea de git este intensa ,stau numai cu analgezice. va rog , si va multumesc anticipat ,spuneti-mi ce sa mai fac, nu imi mai pot desfasura activitatea ca pina acum, sistarea mea generala este ,...afectata. am omis sa va spun ca am virsta de 60 ani. astept cu nerabdare un raspuns cit mai curind posibil, si inca odata va multumesc. va doresc o zi buna.