durere de umar

Reumatisme degenerative

Postata de KyTzZzU cu 11 ani in urma.

buna seara! am 20 ani si de ceva timp ma lupt cu o durere de umar care se lasa in jos pe mana stanga. durerea este mai puternica cand ridic mana. stie cineva despre ce vorbesc? ce poate fi ?multumesc!

Raspunsuri (4)

maronica

acum 11 ani

se numeste p.s.h,sau poliartrita scapulo humerala care se trateaza cu ketoprofen ,paracetamol,aspirina si fizioterapie.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cel mai probabil este vorba de o afectare a muschilor ( tendoanelor) care acopera umarul si ajuta la mobilizarea lui. Este indicat sa consultati medicul reumatolog ( efectuare de ecografie de umar) pentru diagnostic si tratament. Initial avem nevoie de o confirmare a unui diagnostic dupa care se incepe o schema de tratament.

KyTzZzU

acum 11 ani

Va multumesc pentru sfat.
O sa efectuez si o ecografie de umar si poate o sa iau si niste aspirine, paracetamol ...
Va multumesc inca o data.

eva40

acum 11 ani

poliartrita poate fi daca se manifesta in mai multe locuri.....problema ta este una emotionala.Ai un conflict,o neputinta de a ajuta pe o persoana masculina...asta este
vrei sa aflii mai mult? scrie-mi
***@yahoo.com