discopatiea cervicala

Reumatisme degenerative

Postata de mimi2011 cu 12 ani in urma.

am o discopatie cervicala la c4 si c5 inca nu e de operat dar nu imi pot misca usor gatu.daca duc ceva mai greu sau mai mult de 2 kg imi amortesc mainele.ce e de facut ?am facut laser si cel mai bine ma simt cu masaj terapeutic

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

incercati sa evitati greutatile mari, sa efectuati fizioterapie si kinetoterapie; pentru controlul posturii, mentinand-o dreapta pe tot parcursul activitatilor diurne, se poate utiliza un guler cervical.
se recomanda efectuarea unor exercitii timp de 1-2 ori pe zi, timp de 20 minute pe parcursul a 10 zile consecutiv, sub supraveghere intr-un cabinet de kinetoterapie .