diagnostic

Reumatisme degenerative

Postata de sea cu 12 ani in urma.

am 28 ani, inaltime 175 ,53 kg .Prima data au inceput sa ma doara talpile ingrozitor ,apoi au inceput sa mi se umfle cate un deget de la picioare pe rand sau ,specific cand mi sa umflat primul deget am fost la doctor mam dus la urgenta si mi sa spus ca este rupt,mam dus la ortopedie mi sa facut o radiografie si nu mia iesit nimic iar Dl doctor mia zis sa tin comprese cu apa rece si sa iau un analgezic .nu ma ajutat cu nimic durerea sa intensificat au inceput sa ma doara si gleznele chiar se si umflau .durerea se intensifica cand stau jos s apoi ma ridic sau daca stau foarte mult in picioare abia mai pot pune un pas.Am folosit pana acum diclofenac si indometacin supozitoare si ibuprofen specific daca nu le folosesc nu pot merge deloc.Iar de cand ma dor picioarele ma dor si plamanii noaptea ma intorc greu de pe o parte pe alta ,nu am pofta de mancare,amstari de greata ,sunt mereu obosita,si am slabit destul de mult,si mentionez ca imi trosnesc toate incheieturile In copilarie am facut foarte multe antibiotice injectabile datorita amigdalitelor.Va multumesc

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

Analizele de sange cum sunt. Sunteti subponderala.

sea

acum 12 ani

nu mi-am facut analize la sange

Iuli

acum 12 ani

Faceti analize de sange. Nu inteleg, va simtiti rau in general si nu faceti analize? Subponderabilitatea dvs nu va da de gandit?

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

durerile plantare (de talpa) pot apare in cazul existentei unui picior plat (platfus), a unui pinten osos calcaneean (ciocuri in calcaie). ar fi necesar sa purtati niste talonete, un tratament antilagic si antiinflamator (oral si aplicatii locale), fizioterapie (ultrasunete).
durerile de glezne si tumefierea lor apar in contextul suprasolicitarii tendoanelor muschilor gambei, in mod compensator la modificarile biomecanicii mersului, numite tendinite sau bursite, dupa caz. incercati purtarea unei orteze de glezna mobila, antiinflamatoare aplicate local.
ar fi bine sa va adresati medicului reumatolog pentru investigatii suplimentare (analize de sange specifice, investigatii paraclinice).