despre spondilita

Reumatisme degenerative

Postata de dani0401 cu 12 ani in urma.

buna ziua, revin cu intrebarea referitoare la pulberea '' dona'' , daca se poate administra in cazul spondilitei anchilozante si herniei de disc gr. 2 pentru ameliorarea durerilor. tratamentul cu sulfasalazina si metrotexat nu mai au un efect asa bun.sau poate imi pute-ti recomanda alceva.
va multumesc

Raspunsuri (3)

parerea mea

acum 12 ani

Trebuie sa gasiti un medic de familie amabil pentru a va manageria suferinta. Reumatologul poate stabili schema de tratament functie de evolutie si tip. Tratamentul biologic da rezultate spectaculoase dar e cam scump si greu de obtinut gratuit. E nevoie de aprobari speciale, relatii, si noroc. Am vazut copii tratati cu aspirina pana ce au fost mutilati de boala desi aveau gratuitate la tratamentul biologic. Nu lasati durerile articulare sa persiste mai mult de 7 zile, luati antiinflamatoare pana cedeaza.

dani0401

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns, dar ma asteptam sa primesc unul de la med. specialist de pe site.
am fost pe la multi reumatologi , dar nimic foarte sigur in tratament. se pare ca este o boala in care medicii cam bajbaie . iar tratamentul biologic intradevar e greu de ajuns la el, dupa o anumita varsta.

parerea mea

acum 12 ani

Uitasem, miscarea persistenta, helioterapia si fizioterapia ajuta organismul sa lupte mai usor cu suferinta.