despre diprophos

Reumatisme degenerative

Postata de nandi cu 12 ani in urma.

Buna ziua, Sotul meu are 60 de ani si in general, este sanatos( conform analizelor si investigatiilor medicale). Singura problema majora de sanatate este durerea surda si aproape constanta de pe fata externa a gambei drepte cu care a ramas in urma unei crize de lombosciatca ( dr specialist a spus ca e mai mult o criza de hernie de disc inchisa ? ) Criza pe care a facuta a fost destul de urata pt. ca a stat 30 de zile la pat cu dureri mari la nivelul zonei lombare si in timp durerea a coborat in sold si apoi pe fata externa a gambei.Asta a fost in iunie. A facut si fizioterapie si a fost bine pana a dat frigul si umezeala cand au aparut durerile surde si aproape constante pe picior. Merge foarte greu si numai cu baston. Durerea apare la mers si la efort . Intrebarea este daca injectiile i. m. cu diprophos ( celestene ) ar fi de folos . Am uitat sa mentionez ca are o tendinta de crestere a glicemiei ( 100-110) pe care o controleaza cu regim alimentar.. Nu a facut tomografie pt. tomograful de la noi de la Suceava este stricat . Va multumesc si va doresc un An Nou cat mai bun. La Multi Ani!

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa urmeze un tratament conservator constand in fizio-kinetoterapie, antilagice si antiinflamatoare nonsteroidiene in dozele indicate de medicul specialist, eventual sa fie reevaluat de un medic reumatolog sau neurolog, ce poate indica investigatii suplimentare (radiografii, RMN), tratament corespunzator.