de ce ma doare in dreptul inimii?

Reumatisme degenerative Costocondrita

Postata de Membrumioaradascalu cu 12 ani in urma.

buna ziua,am insuficienta valvular mitral si hta controlata cu tratamentul urmator; amlodipina,olmersartan bisogama si crestor,dar am o durere in partea stanga nu f puternica si persistenta,ma doare cateva minute si imi trece ,durerea imi raspunde si in spate in dreptul omoplatului.dct cardiolog mi a spus ca durerea nu este de la inima.am fost si la reumatologie si mi a zis ca probabil am avut zona zoster si am ramas cu o durere.dar eu nu am avut niciodata ceva bubite sau vreo mancarime.nu stiu ce sa mai cred si ce doctor sa consult
am facut 10 sedinte de fizioterapie la recomandarea doctorului reumatolog dar durerea nu mi a trecut,am 51 de ani.unde asa putea sa ma mai duc .multumesc

Raspunsuri (6)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

o durere toracica poate fi si de cauza pulmonara,iar in acest caz ar fi bine sa consultati un medic de medicina interna sau pneumolog , pentru a exclude o afectiune pumonara. durerea apare cand respirati profund? apare la palparea zonei respective, se poate vorbi de o costocondrita, respectiv sindrom Tietze(inflamarea zonei de legatura intre coaste si stern)ce se poate trata cu un tratament antialgic local si sistemic (in dozele recomandate de medicul curant)

Membrumioaradascalu

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns.am facut si o radioscopie pulmonara si a iesit bine.in schimb mi a zis ca am si o aerocolie si ca de aici ar putea veni durerea.niu stiu ce sa mai cred.cred ca in final am sa fac un rmn.ce inseamna tratament antialgic local si sistemic?
multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Tratamentul antialgic presupune folosirea unor medicamente pentru ameliorarea durerii (numite antialgice) în zona dureroasă (antialgicele locale) şi în alte zone ale corpului (antialgice sistemice)

Membrumioaradascalu

acum 12 ani

daca am hta dar ,controlata pot lua antiinflamatoare? am un tratament dat de un dct internist si anume midocalm i pe zi.alanerv 2 pe zi si xefo 2 pe zi cu diagnosticul de sindrom tiezte.durerea nu este f puternica,nu este continua nu ma doare daca apas pe san caci in dreptul sanului este durerea.cateodata parca simt o apasare ,iar uneori imi amorteste aceasta zona ,ma tine cateva minute si pe urma ma lasa,poate dupa acest tratament voi scapa de aceasta durere.ce parere aveti de tratament/ va multumesc

Medic Epuran

acum 12 ani

Se pot administra antiinflamatoare în caz de HTA controlată medicamentos.
Tratamentul antialgic este stabilit corect.

Florin Toma

acum 11 ani

Buna ziua,

am si eu o problema mi-am luat tensiunea acasa cu un tensiometru electronic si rezultatul a fost 16 cu 11 bataile inimii 68 e adevarat ca m-am cam enervat inainte cu 5 minute dar sa fie o eroare al aparatului sau sa fie din cauza ca m-am enervat? am 30 de ani .