cum tratam artroza?

Reumatisme degenerative

Postata de jklds cu 15 ani in urma.

as vrea si eu sa ma ajutati daca puteti,tatal meu are artroza la ambii genunchi,ce este mai bine sa faca?a mers la medic a primit unguente ,il calmeaza de moment si apoi ii este mai rau:(.....ce sfat imi dati?

Raspunsuri (7)

cristina299115593

acum 15 ani

cel mai bine`ar fi sa mearga la un ortoped bun.e unul la spitalul gerota foarte bun.il cheama casabalian dicran.bafta

jklds

acum 15 ani

multumesc pentru raspuns...

jklds

acum 15 ani

fizioterapia ajuta la artroza, daca artroza este in stare avansata?

cristina299115593

acum 15 ani

nu prea ajuta.exista niste infiltratii.tel. dr. de la gerota e:0722644487

jklds

acum 15 ani

ce sunt infiltratiile?

cristina299115593

acum 15 ani

se injecteaza o substanta in genunchi,asta inseamna infiltratie.de obicei se face cu OSTENIL pt. refacerea cartilajului dar depinde cat de grava e artroza si cum arata radiografia
http://www.enafarma.ro/ostenil

mircea

acum 9 ani

In afara de tratamentul doctorului, daca reusiti 18 zile la techirghiol, bai de namol, in sanatoriu este mai scump, poate aveti asigurari de stat, sau pe malul opus la camping, 3 ore pe zi, ungere cu namol 1 data, se scoate si personal , gratis, 3 bai 30 de minute, in apa lacului, cu miscari de inot,
am fost operat pe coloana, cu urmari , acum este foarte bine. Soare, inot in apa techirghiol, namol
moca, vi-l scoate-ti singuri, In sanatoriul eforie nu mai stiu care este situatia. In cel de la Agigea nu mai stiu. La techirghiol pe vremea lui Ceasca, scuzati-mi expresia , veneau din tarile nordice in carucior, si plecau pe picioare.Am mai auzit ca exista si prin asigurari de stat ceva. sau varianta care v-am mai spus-o, malul opus de sanatoriu,este o plaja publica, fara bani.