COLOANA CERVICALA

Reumatisme degenerative

Postata de carmen carmen carmen cu 13 ani in urma.

BUNA ZIUA! AM O RUGAMINTE.VA ROG SA MA LAMURITI IN PRIVINTA UNUI DIAGNOSTIC.COLOANA CERVICALA:REDUCEREA INALTIMII SPATIILOR INTERVERTEBRALE C3-C4;C4-C5;SI MAI ACCENTUATA C5-C6.MICI OSTEOFILE POSTERIOARE C2-C7.REDUCEREA INALTIMII SI TRANSPARENTA ARTICULATIILOR INTERAPOFIZARE CERVICALE.PLAMANI:DESEN HILIO-BAZAL ACCENTUAT BILATERAL(ASPECT DE BRONSITA).SINUFIZA LARGA AMBELE SINUSURI COSTO-DIAFRAGMATICE,CU MICI ADERENTE PLEURALE.MICI OSTEOFILE COLOANA DORSALA.UMAR:LEZIUNI DE PSH BILATERAL,MAI ACCENTUATE PE PARTEA STANGA.TIN SA MENTIONEZ CA AM DURERI MARI DE UMAR CU AMORTIREA MAINII STANGI.CAT DE GRAV ESTE ACEST DIAGNOSTIC? VA MULTUMESC ANTICIPAT!

Raspunsuri (2)

florescu

acum 13 ani

Diagnosticul pe care il aveti la umar se traduce prin: periatrita scapulo-humerala. Este o afectiune ce implica tesutul moale din jurul articulatiei umarului (ligamente, tendoane, muschi). Nu este grav dar este serios, si nu trebuie sa-l neglijati. Aveti nevoie de fizioterapie si kinetoterapie specializata, care sa urmareasca pasii specifici de recuperare.Si ptr. coloana cervicala este nevoie de gimnastica medicala (kinetoterapie). Ptr.plamani trebuie sa consultati un specialist care sa va faca testarile necesare. Florescu-fizioterapeut

MembruMobileApp1493316375

acum 3 ani

si aceste sitome fervicale care nu gasesc soluti va rog as ma ajutat