ce inseamna ??

Reumatisme degenerative

Postata de Guiu Richard cu 11 ani in urma.

ce inseamna ?? am 20 de ani si am facut rmn si asta a iesit doctorul de acolo a zis sa fac fizioterapie
Scolioza cervicala dextroconvexa si usoara inversare a curburii fiziologice normale in plan sagital la nivel C4-C6. Ingustarea marcata a spatiului intervertebral C3-C4 cu tendinta la formare de bloc vetebral.

mai am dureri de ceafa cateodata cand stau prea mult pe scaun, dimineata cand ma trezesc ma simt cel mai bine dar spre seara nu imi e bine ma doare pe la urechi pe partile laterale

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Scolioza cervicala dextroconvexa, asa cum este mentionat in rezultatul RMN-ului tau, se refera la o curbare anormala spre dreapta a coloanei cervicale (partea superioara a coloanei vertebrale). Inversarea usoara a curburii fiziologice normale in plan sagital la nivelul C4-C6 indica o inversiune a curburii naturale din acea regiune a coloanei vertebrale. Ingustarea marcata a spatiului intervertebral C3-C4 cu tendinta de formare de bloc vertebral sugereaza o scadere a spatiului dintre vertebrele C3 si C4, ceea ce poate duce la presiune pe nervii spinali.

Durerea de ceafa si disconfortul pe care le resimti ar putea fi cauzate de aceasta presiune pe nervi. Fizioterapia, asa cum a recomandat medicul tau, poate ajuta la intarirea musculaturii ce sustine coloana vertebrala si la reducerea eventualelor simptome neplacute.

Cu toate acestea, este important sa discuti cu un specialist pentru a evalua cele mai bune optiuni de tratament pentru tine, data fiind complexitatea situatiei.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/scolioza-cauze-simptome-tratament_1619
https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/fizioterapia-in-scolioza_8080