ce e de facut ?

Reumatisme degenerative

Postata de RODICA 2011 cu 12 ani in urma.

buna seara . am varstra de 48 de ani si am urmatoarele probleme de sanatate polidiscopatie lombara cu hd l4-l5 ,cu lomboasciatica stg persistenta confirmata rmn hd c5-c6 sd radicular l5 stg persistent. episod depresiv boala paget a oaselor .ce tratament ar trebui facut
(mentionez ca boala paget o am la craniu si bazin) ac***a dureri .

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

un tratament trebuie condus de medicul reumatolog (bifosfofonati, calcitonina, inhibitori de ARN sintetaza, tratament nespecific cu antiinflamatoare nonsteroidiene, protezari). este recomandat pentru reducerea durerii osoase, deformarilor osoase, complicatiilor neurologice, pregatirii pentru interventiilor chirurgicale , prevenirea extensiei la pacientii tineri.