buna ziua

Reumatisme degenerative

Postata de llorellay cu 12 ani in urma.

Buna ziua. In urma cu 7 luni au inceput sa ma doara articulatiile (in special genunchi si umeri). La ambii genunchi s-a acumulat putin lichid (am facut RMN si ecografia de tesut moale si nu exista deformari sau anomalii). Am facut mai multe analize printre care si anticorpii antinucleari care au iesit pozitivi, cu un titru de 1:320. Am continuat cu profilul ANA (toate testele) care au iesit negative (toate). Mentionez ca restul analizelor sunt ok, cu expeceptia proteinei c care mi-a iesit la un moment dat 6 si a vsh-ului care mi-a iesit 25. Acum sunt in limite normale. Ce ma sfatuiti sa fac in continuare? Ce analize ar mai putea fi efectuate. Va multumesc.

Raspunsuri (5)

Buna

acum 12 ani

Cum stai cu setea ? bei destul ? Te deranjeaza caldura cumva in general sau la anumite lucruri ?

llorellay

acum 12 ani

Beau aproximativ 1 L de lichid pe zi (apa sau ceai). Ma deranjeaza intr-adevar apa calda. Nu mai pot sa facbai, doar dusuri, pt ca durerile se acutizeaza la apa calda. In schimb cremele cu efect de incalzire u ma deranjeaza.

llorellay

acum 12 ani

Beau aproximativ 1 L de lichid pe zi (apa sau ceai). Ma deranjeaza intr-adevar apa calda. Nu mai pot sa facbai, doar dusuri, pt ca durerile se acutizeaza la apa calda. In schimb cremele cu efect de incalzire u ma deranjeaza.

llorellay

acum 12 ani

Beau aproximativ 1 L de lichid pe zi (apa sau ceai). Ma deranjeaza intr-adevar apa calda. Nu mai pot sa facbai, doar dusuri, pt ca durerile se acutizeaza la apa calda. In schimb cremele cu efect de incalzire u ma deranjeaza.

llorellay

acum 12 ani

Beau aproximativ 1 L de lichid pe zi (apa sau ceai). Ma deranjeaza intr-adevar apa calda. Nu mai pot sa facbai, doar dusuri, pt ca durerile se acutizeaza la apa calda. In schimb cremele cu efect de incalzire u ma deranjeaza.