AS DORI NEAPARAT SFATUL UNUI MEDIC DE SPECIALITATE

Reumatisme degenerative

Postata de roberta83 cu 12 ani in urma.

Bunaziua.am 28 de ani si de la 7 ani ma stiu cu reumatism articular acut,confirmat de reumatolog.Am facut vreo 3-4 ani trat cu Moldamin apoi am intrerupt si nu l-am mai tratat cu nimic.Ma dureau incheieturile la maini si picioare,si cateodata o usoara durere in zona inimii,probabil o nevralgie intercostala atunci cand se schimba vremea(mai des cand urma vreme ploioasa)din acest an simptomele s-au mai schimbat,durerile au trecut de la incheieturi la coloana.In luna aprilie a acestui an am avut o spondiloza cervicala cu torticolis care m-a tinut trei sapt chiar daca am facut fizioterapie trat cu antiinflamatoare inj,antireumatice inj ,decontracturante, unguente.Acum de 2 zile ma trezesc intapenita dimineata,apoi foarte putin mai cedeaza durerea in cursul zilei,nu pot sa-mi intorc capul spre dreapta sau stanga si nici sa duc barbia in piept,o durere violenta ma tine din coloana(undeva la jumatatea coloanei simt o infipta o gheara)am incercat sa fac gimnastica dar nu prea pot.Oare boala mea se complica? reumatismul imi va afecta si inima? va rog sa-mi spune-ti ce ar trebui sa fac? ce investigatii daca nu e prea tarziu?(factorul reumatoid,CRP,VSH-ul am repetat mai des si sant in limite normale) CE AR TREBUI SA MAI FAC? M-AR AJUTA MULT SFATUL DUMNEAVOASTRA.VA MULTUMESC

Raspunsuri (1)

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Daca atacul reumatismal de la 7 ani a fost strict articular, fara afectare cardiaca, profilaxia cu Moldamin ar fi trebuit continuata fie timp de 5 ani de la ultimul atac, fie pana la 21 de ani (se alege perioada cea mai lunga). Cat priveste problema durerilor vertebrale actuale, ele nu au nici o legatura cu reumatismul din copilarie (de altfel, dupa varsta de 20 de ani, reumatismul articular acut este o raritate). Ele pot fi expresia unei boli inflamatorii articulare sau simple fenomene de uzura a discurilor interbertebrale. Sfatul meu e sa tineti legatura cu medicul reumatolog, care va va lamuri, in urma investigatiilor, asupra cauzei acestor dureri.