Analize

Reumatisme degenerative

Postata de oana8786 cu 11 ani in urma.

M-ar interesa sa fac o serie de analize reumatologice, cat de curand. Aveti idee cam ce presupun? As vrea sa merg pregatita. Multumesc!

Raspunsuri (2)

mariaavram87

acum 11 ani

Eu am fost cu mama mea la Centrul medical Focus si i-au facut un examen fizic, iar in functie de istoricul medical si simptome a fost nevoie de o radiografie, dar se poate face si un test de sange. Sigur gasesti mai multe informatii pe site-ul lor http://www.centrulmedicalfocus.ro.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Examenul reumatologic presupune o discutie cu medicul despre simptomele dumnevoastre, cum au aparut, cum au evoluat, ce anume influenteaza starea de sanatate, alte probleme de santate, etc; apoi medicul realizeaza examenul obiectiv ( evaluarea articulatiilor, etc), se determina un set de analize de laborator ( in functie de caz, recoltare de anticorpi), ecografie musculoscheletala, eventual radiografii, etc.