AJUTOR ASLO MARE

Reumatisme degenerative

Postata de BTY84 cu 11 ani in urma.

Nu stiu daca am nimerit bine aici,dar nu stiu incotro sa ma indrept!Ma confrunt cu vesnica problema ,aslo mare.Initial am avut 450,iar acum dupa tratamente peste tratamente am 570.Ce sa ma fac?Medicul de famile a zis sa consult un reumatolog. si o sa fac asta cat de repede.Dar pana atunci as vrea sa stiu daca la reumatolog voi gasi rezolvare la problema mea.Sunt speriata pentru ca am inteles ca pot face reumatism la inima.E adevarat?Astept raspuns.Multumesc!

Raspunsuri (5)

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Desi am impresia ca orice explicatie medicala e neputincioasa in fata "ASLO-fobiei", am sa incerc, cu ultimele puteri, sa lamuresc cateva lucruri elementare:

1. Infectia acuta cu streptococ la nivelul gatului ("rosu in gat") se poate complica cu reumatism articular acut (inclusiv cu afectarea inimii) si de aceea, odata diagnosticata, trebuie tratata corect (penicilina oral timp de 10 zile)
2. Aceasta complicatie este foarte rara (3%), de obicei se intampla la varsta scolara, iar dupa 25 ani e ceva cu totul exceptional
3. ASLO este prescurtarea de la "anticorpi impotrina streptolizinei O", o substanta din structura streptococului;
4.acesti anticorpii NU inseamna infectie; ei raman in organism ani de zile dupa ce infectia a trecut
5.diagnosticul infectiei acute se face pe baza simptomelor (febra, durere in gat, greata, varsaturi, gat rosu etc) si a exsudatului faringian
6.ASLO nu are nici o valoare in diagnosticul infectiei acute; el poate fi util, in dinamica, daca se suspecteaza un atac de reumatism (la cca 2-3 saptamani dupa o infectie in gat); totusi, diagnosticul atacului de reumatism articular acut se face dupa niste criterii foarte clare (dureri articulare cu anumite caractere, semne de afectare a inimii sau a creierului), criterii care ,daca nu sunt intrunite, diagnosticul de reumatism nu se poate formula.
7. a trata un ASLO crescut atunci cand nu exista nici un alt indiciu de infectie streptococica (exsudat faringian negativ) sau vreun semn de atac reumatismal e nu numai complet inutil ci si periculos (dozele mari de penicilina pe termen lung pot fi nefrotoxice).

BTY84

acum 11 ani

Multumesc pentru raspuns!M-am mai linistit putin.Eu nu aveam de unde sa stiu ce este acest aslo,pentru ca nimeni nu mi-a zis exact.Am facut doar injctii cateva luni de zile cu moldamin si penicilina.Acum va mai intreb ceva.Daca exudatul mi-a iesit negativ ,iar dureri articulare nu am,are rost sa ma intoxic cu atatea injectii?Pentru ca medicul de familie mi-a zis ca trebuie sa fac aceste injectii cativa ani de zile.Multumesc din suflet!

Dr. Constantin Rusu

acum 11 ani

Nu. Nu are rost. Totusi, pentru a va linisti de tot, puteti face o ecocardiografie ca sa va convingeti ca inima este sanatoasa.

BTY84

acum 11 ani

Multumesc.Asa o sa fac!

ramona

acum 10 ani

am un baietel de 6 ani si in urama unor analize am observat ca are aslo 600 ,tgo 49 tgp 33,fosfataza alcalina 738,vol madiu eritrocitar 92.2,fibrinogenu l419,proteinac c si factorul reumatoid negative Ce pot face?????/