Se trateaza Toxocara Canis?

Retete

Postata de Aglaea cu 10 ani in urma.

In urma unor analize de sange am primit rezulatul Toxocara Canis IgG pozitiv, respectiv 1,38. Analizele mi-au fost recomandatate in urma unui RMN, ce a aratat leziuni pe creier (sursa durerilor mele de cap). Un medic mi-a recomandat sa iau unul dintre medicamentele: Albendazol sau Zentel sau Duador, iar altul mi-a spus ca nu se trateaza. Ce sa fac, voi ramane toata viata cu aceste dureri de cap, incercand de fiecare data sa ameliorez durerea? Precizez ca am 40 de ani. Multumesc.

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Titrul anticorpilor este f mic iar sansele de vindecare a durerilor de cap dupa acest tratament sunt si ele mici.
Consultati medicul neurolog pentru lamuriri suplimentare.

Utilizator11575669478

acum 4 ani

Spunemi te rog ai scapat de toxocara?
Care e situatia la moment

Utilizator11575669478

acum 4 ani

Spunetimi va rog vati mai vindecat???
Va rog mult sami raspundeti..
Sunt cam in aceeasi situație sunt speriată.
La moment primesc albendazol diminoata si seara.

Utilizator21576702770

acum 4 ani

Cum vă simțiți cu albendazol? De cât timp luați? Eu...încerc de câteva luni cu plante!

Dumitriu Mihaela

acum un an

Buna seara! Ați scăpat de toxocara? Ce tratament ați luat?