handicap

Retete

Postata de daniel_simona15 cu 10 ani in urma.

buna ma numesc daniel si vreau sa ce o informatie sotia mea a fost gravida si a nascut o fetita iar in timpul cat a fost gravida nu a beneficiat deloc gratuit mai ales ca este si persoana cu handicap in timpul sarcini cand a avut probleme i sa dat retete cu medicamente pe care leam cumparat nici de cum gratuite sau compesate mi sa spus de anumite persoane ca mi se va da bani pe toate lunile care a fost gravida si nu stiu la cine sa ma duc ( casj) astept raspuns

Raspunsuri (3)

Carpe Diem

acum 10 ani

La maternitati cu bilet de trimitere de la medicul de familie gravidele au servicii medicale GRATUITE. Neplacerea consta in faptul ca de obicei la aceste consultatii o consulta medicul de garda. Din pacate marea majoritate a ginecologilor chema gravidele la cabinetele private unde totul se plateste si de cele mai multe ori nici macar chitanta nu se elibereaza!! Daca a fost chemata la cabinet privat de medicul ginecolog care a urmarit sarcina, nu prea aveti cum sa va recuperati banii cheltuiti, a fost decizia voastra , nu v-a obligat nimeni ( din punct de vedere legal, din punct de vedere moral probabil ati dorit sa aveti acelasi ginecolog pana la nasterea bebelusului....)!!! Cu retele si scrisoarea medicala ( cu care nu se obosesc cei din cabinetele private) scrise de specialisti, in acest caz ginecologul, chiar si cele scrise in cabinetele private, se merge la medicul de familie care elibeereaza retele compensate sau gratuite dupa caz!!!
Din pacate cine v-a informat ca puteti sa recuperati banii, v-a mintit!

daniel_simona15

acum 10 ani

stimate domn sau doamna sotia a fost la ginecologia de stat nu privat deci pe toata perioada sarcini nu a fost sotia la nici un medic privat

Carpe Diem

acum 10 ani

Deci, daca a fost la stat trebuie sa aveti chitantele care le-ati primit in urma platii facute, cu aceste chitante mergeti la Casa de Asigurari de Sanatate din judetul dvs, acolo veti primi cele mai avizate indrumari pt rezolvarea problemei. Sa duceti chitantele in original, dar sa faceti si xerocopii pt a atasa la cererea de recuperare a banilor, sa nu lasati originalele la nimeni. Daca nu gasiti o rezolvare, va puteti consulta cu un avocat, sa pastrati tot ce aveti in original, inclusiv copii xerox dupa cererile pe care le depuneti, in cazul in care cumva se va ajunge la proces.