sindrom piramidal

Reproducerea umana asistata

Postata de Laura Ioana3 cu 12 ani in urma.

Baietelul meu are 1 an si 9 luni si merge foarte prost , nu are echilibru si se dezechilibreaza mereu. Facem recuperare de aproape 5 luni si se vede ceva dar nu mult. In astfel de cazuri recuperarea dureaza mult? Va merge vreodata ca un copil normal?

Raspunsuri (3)

Dr. Tamara Marcovici

acum 12 ani

Buna seara.
Va sfatuiesc sa va inarmati cu rabdare si mult optimism. Continuati recuperarea si dispensarizarea neurologica. Lucrati cu copilul conform recomandarilor. Administrati medicatia. Recuperarea poate fi lenta, pe parcursul a mai multor ani. Copiii sunt in dezvoltare permanenta, deci sansele de sechele permanente se pot minimiza prin perseverenta si terapie adecvata. Succes!

gigi

acum 10 ani

Fiica mea a fost diagnosticata inca din prima luna cu sindrom piramidal stang datorat spasticitatii.facem recuperare in fiecare zi cu un specialist in acest moment are 10 luni dar inca nu sta in fundulet nu sta in picioare . In exercitiile private am invatato sa coboare din pat si sa faca pasi .terapeutul o invata sa mearga deabusilea sa se ridice iar rostogolitul deja este modalitatea cea mai usoara de deplasare pentru ea ...are ambitie dar nu stim cat , si unde se va opri optimismul nostru.

gigi

acum 10 ani

Ce inseamna terapie adegvata ?? noi facem zilnic (o ora) recuperare cu un terapeut este suficient??? ar mai fi nevoie si de altceva???