Informatie analiza medicala

Reproducerea umana asistata

Postata de Danyell cu 12 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu interpretarea unui rezultat al analizei medicale de FSH hormon folicular.
Doresc sa-mi fac dosar pentru FIV si am facut aceasta analiza in ziua a 4 a ciclului menstrual, am primit rezultatul 10,1 acum nu stiu daca este un rezultat incadrat in limite normale pentru varsta de 40 ani, banuiesc ca nu varsta influenteza acest rezultat ci fazele ciclului menstrual.
Intervalul biologic de referinta dat de laboratorul unde am efectuat analiza este femei :- faza foliculara 2,9-7,0
- faza luteala 1,2-8,8
- pentru faza ovulatorie nu era trecuta
nicio valoare.
Acum cu ceea ce am confruntat eu pe site-ul dumneavoastra nu prea corespunde si doresc sa-mi dati o informatie, am incredere ca voi primi raspunsul unui specialist in domeniu, chiar nu pot intreba pe altcineva, nu am incredere.
Nu stiu de ce am specificat laboratorului ziua ciclului menstrual daca pe buletinul analizei nu este inregistrata, trebuia sa fie inscrisa?
Multumesc anticipat si astept cu nerbadare un raspuns, sanatate !

Raspunsuri (2)

Danyell

acum 12 ani

Sper ca voi primi un raspuns in 30 de minute , cum era specificat cand am completat intrebarea.
Multumesc si astept!

andra

acum 9 ani

Bună ziua am făcut analize în ziua 3 de cm. Lh4.6,fsh 7.5,prolactina10.4,Ft4 (tiroxina)liber1.7,tsh0.9,anti-tiroglobulina 51.6,anti TPO 2.5. Am 30 de ani și sper sa pot reuși cu fiv.va multumrsc