anovulatie

Reproducerea umana asistata

Postata de simona5488316 cu 12 ani in urma.

un pas mai bun. spuneti-mi va rog cati milimetri tre sa aiba un ovul pt a se elibera??? eu am unul singur pe ovarul stang de 10 mm iar restul sunt sub 6 si asta datorita unui tratament de stimulare cu clostilbegyt.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Pe suprafata ovarului se dezvolta foliculii maturi ce contin ovocitul (ovulul), durata de viata a ovulului fiind 1-2 zile, in acest timp va avea loc inseminarea artificiala sau contactele sexuale fecundante. Ovulul are dimensiunea de aproximativ 100 de microni (0,1 milimetri). In primele zile ale ciclului menstrual foliculul matur are diametrul de 2 mm, iar in decursul a 14 zile, in momentul ovulatiei, dimensiunea acestuia ajunge pana la 21 mm.