VITILIGO

Remedii naturiste Vitiligo

Postata de miha4 cu 11 ani in urma.

pentru vitiligo exista tratament naturist?
MULTUMESC

Raspunsuri (2)

victoras

acum 11 ani

Din cite stiu eu, nu exista niciun fel de tratament naturist pt.vitiligo.Depigmentarea este,din pacate,la aceasta boala,ireversibila!!!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Vitiligo-depigmentare bine delimitata a tegumentului-se datoreaza distrugerii melanocitelor ( celulele ce dau culoare pielii) a carei cauza nu este complet cunoscuta: sunt implicati mai multi factori printre care si cel autoimun .Printre masurile de tratament se numara: fototerapia, laser-terapia, solutii locale ( vitamina D, tacrolimus), chirurgical.