suc de portocale

Remedii naturiste

Postata de Cornelia_Enache cu 14 ani in urma.

Am citit recent ca sucul de portocale afecteaza smaltul dintilor.Ce credeti despre asta ?Eu beau in fiecare dimineata suc extras din 1 mar mai mare,100 -150 gr morcov si 200 gr portocale...ma juta sa fac fata activitatii zilnice.Nu stiu ce sa fac ?

Raspunsuri (5)

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Probabil aciditatea din sucul de portocale afecteaza smaltul dintilor. Incearca sa bei sucul de portocale cu un pai, astfel, lichidul are mai putin contact cu dintii.

Cornelia_Enache

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns !

ionica

acum 13 ani

Asa este Cornelia, sucul de portocale distruge smaltul dintilor. Incearca sa-ti faci suc doar din mere si morcovi.

Cornelia_Enache

acum 13 ani

Dar ,oare ,sa mananc portocale ,nu distruge smaltul?
Pe mine m-au salvat de la raceli in iarna asta.

minodora1123958

acum 13 ani

Mi-a spus si mie pediatra ca sucul de portocale afecteaza smaltul dintilor si sa nu le mai dau la copii decat diluat cu apa sau sa isi clateasca bine gura dupa ce-l beau;la fel este si cu vitamina C.Eu asa am facut cu fetitzele mele si nu am avut probleme .Ele alt suc facut proaspat de mine nu beau,asa ca...nu putem renunta la el.