Sa consumam margarina?

Remedii naturiste

Postata de Cornelia_Enache cu 12 ani in urma.

Este bine sa consumam margarina, daca da, cam cata pe zi? Dar unt?

Raspunsuri (6)

Dr. Elena Popescu

acum 12 ani

Margarina nu are nici un efect benefic asupra sănătăţii noastre, contine tot felul de coloranţi, vitamine sintetice, aromatizanţi artificiali. Contine grasimi hidrogenate, periculoase pentru organism. In timp, determina cresterea colesterolului rau, scaderea colesterolului bun, afecteaza sistemul imunitar, creste receptivitatea la infectii, cancere. Cititi eticheta de pe orice margarina si sigur nu veti mai cumpara

Cornelia_Enache

acum 12 ani

Multumesc pentru raspuns!

kissme

acum 12 ani

in ziua de azi nu e bine sa mai consumam nimic ...bine ca pana acum s-a putut consuma si margarina, in cantitati mici nu cred ca e mortala!

Oana

acum 12 ani

Parerile specialistilor sunt impartite in ceea ce priveste margarina... Multe firme spun ca produsul lor contine grasimi tip omega, de care organismul are nevoie, dar pe care le putem gasi si in nuci sau peste... Nu cred ca-i otravitoare, dar nici mari beneficii nu aduce, ba chiar s-ar putea sa faca rau daca-i consumata in exces. Cat despre unt, este o grasime concentrata de origine animala care nu aduce decat colesterol crescut si multe alte probleme printre care s ikilograme in plus ... Eu ti-as recomanda sa incerci untul de arahide, dar nu in cantitate foarte mare (maxim 1 lingura pe zi)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Ioana

acum 12 ani

@Dr. Elena Pepescu, eu am auzit alte lucruri despre margarina. Din cate stiu eu, se obtine dintr-un amestec de uleiuri vegetale si ca ar ajuta la scaderea colesterolului.
@Kissme, iti dau dreptate, cam toate sunt daunatoare, dar trebuie sa stim sa fim cumpatati.