Remediu impotriva transpiratiei excesive

Remedii naturiste

Postata de Vlad9727 cu 11 ani in urma.

Buna Ziua.Ma numesc Vladut si am varsta de 15 ani.De 2 ani de zile sau poate mai mult, am probleme cu "transpiratia".Am incercat sa ma spal inainte de a pleca undeva(de exemplu la scoala) , am incercat remedii precum : "bicarbonat de sodiu" "consumul alimentelor fara sare" ,"deodorant mai bun", ... si fara folos. Daca m-as duce la vreun doctor, majoritatea m-ar lua peste picior zicandu-mi replici precum : "Spalate, mai gogule!"...si ma intrebam daca exista alta metoda... Tin sa mentionez ca transpir foarte foarte mult doar la scoala... si mai ales in timpul orelor "tensionate"... din cate cred eu problema ar fi ca am probleme "emotionale" sau ceva de genul acesta, si deaceea scriu acest mesaj , in speranta ca voi putea primii ajutor,... un remediu.. orice.. Multumesc anticipat..

Raspunsuri (4)

Aceeasi persoana

acum 11 ani

Am uitat sa mentionez ca atunci cand transpir... transpir foarte mult, si apare un miros insuportabil...

Emi

acum 11 ani

Ceaiul de salvie e foarte bun pentru transpiratia in exces. Bea-l regulat. Incearca si sa porti cat mai putine haine din fibre sintetice. Daca poti, poarta cat mai mult bumbac; iti lasa pielea sa respire si transpiratia sa se usuce repede, fara sa mai miroase. De asemenea, cum ti s-a mai spus ia-ti un deodorant (nu antiperspirant) bun, daca se poate fara miros. Iti va lasa pielea sa respire si tot ce face e sa neutralizeze mirosul fara sa iti blocheze glandele sudoripare.

Vlad9727

acum 11 ani

multumesc mult de raspuns :).

Diana

acum 10 ani

Din proprie experienta, si cu mana pe suflet iti recomand deodorantul MAxim, nu o sa mai ai nici o problema cu transpiratia dupa ce il folosesti.