homeopatie

Remedii naturiste

Postata de loredana_dana cu 13 ani in urma.

ce parere aveti despre medicina homeopata?dv ca si medici alopati.marita a fi luata in seama sau.......?

Raspunsuri (18)

mikmok

acum 13 ani

Eu am o parere foarte buna, pentru ca homeopatia este o parte a medicinei. Mergi la un medic homeopat si ai sa vezi cum te trateaza.

loredana_dana

acum 13 ani

trteaza orice boala? tu ai avut expiereta in acest domeniu de ce afectiune ai fost tratata?

Victor Richard

acum 13 ani

Eu nu sunt medic. Dar pot spune din experienta ca si medicina alternativa, complementara (inclusiv homeopatia) isi are rolul ei. Desigur, cazurile grave, se rezolva in primul rand cu ajutorul medicinei alopate. Totusi, homeopatia trateaza persoana, nu boala. De aceea, medicul homeopat trebuie sa cunoasca foarte multe detalii despre pacient: stil de viata, anamneza (trecut medical care implica atat bolile fizice cat si psihice), alimentatie, predispozitie genetica, etc. Da, orice tip de medicina complementara merita sa fie luat in seama, toate aceste tipuri de medicina au rezultate remarcabile in tratarea multor boli. Repet, depinde si de boala care trebuie tratata.

loredana_dana

acum 13 ani

multumesc victor ,dar spune-mi este posibilin urma unei anamneze online sa-ti fie pus un diagnostic si dat un remediu?ce zici merita incercat ?

elena, Iasi

acum 13 ani

Eu am o colega al carei copil a suferit ani la rand de bronsita astmatiforma(!?). A mers la un medic homeopat, care l-a vindecat in cateva sedinte. 2 persoane pe care le cunosc, au ramas insarcinate cu tratament homeopat( AVEAU PESTE 35 DE ANI SI FACUSERA TRATAMENTE ALOPATE). Si fetita mea si-a reglat niste analize ale sangelui cu tratament homeopat. Totul este sa gasesti un medic homeopat bun. Daca esti din apropierea Iasiului iti pot recomanda 3 medici. Nu stiu de eficienta unui tatament on-line.Parerea mea este ca homeopatia trateaza bolile mai deosebite, care nu-si au o cauza cunoscuta. Sanatate.

loredana_dana

acum 13 ani

da sunt interesata de unele nume in homeopatie poate intr-o zi ajung si prin iasi,eu sunt din tecuci ,aici exista un medic homeopat dar fara nici un fel de renume.

loredana_dana

acum 13 ani

ce fel de remediu ai folosit la fetita ex. te rog

loredana_dana

acum 13 ani

de ce nu ai raspuns ?

mota aurelia

acum 13 ani

eu nu sunt medic ,am urmat insa tratament homeopat si sunt deosebit de incintata de rezultate , determina organismul sa se autoregleze, nu da reactii adverse ,probabil efectul ,denumit vindecare, vine putin mai tirziu decit in medicina alopata dar vine si cu rezultate mult mai bune ,sigur acolo unde ea poate fi aplicata .

elena, Iasi

acum 13 ani

In iasi cunosc 3 homeopati:dr Receanu,dr Vieru Mihai si inca o doctorita care momentan este plecata din tara. Nu mai stiu ce remediu homeopat a luat fata mea, pt ca s-a intamplat in urma cu 2 ani. Oricum remediile se dau personalizate, in functie de pacient. Fata mea a avut trombocitoza.

loredana_dana

acum 13 ani

multumesc dar as fi vrut o adresa ,un nr. telefon daca se poate

mota aurelia

acum 13 ani

La Baia Mare exista un medic homeopat foarte ,foarte bun ,poate fi contactat la telefon 0744482357, sau la serviciul de ambulanta Baia Mare ,unde profeseaza . Alterneaza medicina alopata cu cea homeopata si probabil acest lucru il ajuta sa obtina rezultate foarte bune , numele sau este dr Vint Radu.

loredana_dana

acum 13 ani

multumesc aurelia ,
daca ai putea sa dai si adresa exacta a cabinetului ar fi minunat . noi incercam sa facem o lista cat mai completa a medicilor homeopati din romania , aceasta lista o gasiti pe forummul lui scarface .

Sheila

acum 13 ani

Loredana tu ai nevoie de ajutorul acestor oameni pentru o problema de sanatate sau pentru baza ta de date

loredana_dana

acum 13 ani

sheila,
eu am avut si eu nevoie de o informatie de genul acesta si nu am avut de unde s-o iau . intalnindu-l pe scarface si intrand pe forumul lui acolo am putut gasi orice informatie ce tinea de homeopatie inclusiv adresele unor medici homeopati cu experienta din romania . lista este in curs de completare .

eu cred ca ar fi o baza de date a celor ce au nevoie de ea nu a mea personala .
daca ai sa intri pe acel forum ai sa te convingi!

loredana_dana

acum 13 ani

cred ca sunt pe drumul cel bun , in urma anamnezei mi-a fost recomandat un remediu. multumesc lui scarface !

pentru cei interesati de homeopatie si mai multe informatiii intrati aici

[email protected]

acum 11 ani

imi place

Alexandrina Sandu

acum un an

Pam o părere foarte buna