hemoglobina joasa la copil

Remedii naturiste

Postata de Viorica6898227 cu 12 ani in urma.

am un copil de 2,8 luni care i sa depistat hemoglobina 84. Ne confruntam cu aceasta problema de mici si am incercat cu diferite preparate de fier impreuna cu hematologul, dar in zadar. Atita timp cit primea preparatele de fier se ridica maximu la 126, dar cum stopam preparatele cum si hemoglobina scadea inapoi. Deja nu mai stiu ce sa fac!! Dati-mi va rog un sfat!!!

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

În primul rând cred că d-vs faceţi referire la sideremie (concentraţia fierului în sange). În al doilea rând (în cazul în care este vorba de sideremie), valoarea descrisă de d-vs se încadrează în limite normale (valorile normale ale sideremiei la copii sunt 50-120 g/dl)

Viorica6898227

acum 12 ani

e vorba chiar de hemoglobina nu alceva. Stiu ca hemoglobina la baietei este de la 130 in sus!

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile normale ale hemoglobinei (acronim medical HGB) sunt:
1. la bărbaţi: 13 - 17 g/dl (g/dl este unitatea standard de măsură)
2. la femei: 12 - 15 g/dl
3. la copii de 6 luni - 6 ani: 11-14 g/dl
4. la copii de 6 ani - 14 ani: 12-15 g/dl
Nu cunosc ce ar putea reprezenta valoarea de 84 descrisă de d-vs.

Viorica6898227

acum 12 ani

adica hemoglobina este de 8.4 g/dl

Utilizator21601372594

acum 3 ani

am un copil de un an si la moment mi sa spus ca are hemoglobina 8.0...dar normal ar trebui sa fie 12.0
cit de grav este si ce trebuie sa fac