Este bun pentru reglarea hormonala??

Remedii naturiste

Postata de Miruna1692225 cu 13 ani in urma.

Povestea mea e mai lunga. A trebuit sa iau antibiotice mai mult timp si cred ca de aici a aparut si dereglarea hormonala. Mai aveam si niste fibroadenoame mici, dinainte de tratamentul cu antibiotice, ceea ce ma face sa cred ca problema exista dinainte, dar s-a agravat dupa antibiotice. Caderea parului a fost semnalul de alarma si astfel am constatat in urma analizelor un nivel al hormonului masculin androstendion de vreo 7 ori mai mare decat limita maxima. Mi s-a prescris contraceptivul Yaz, de la care nu am avut probleme si care a oprit aproape de tot caderea parului, insa as vrea sa renunt la el si sa il inlocuiesc cu ceva natural. Prementrid mi s-a recomandat de catre un medic ginecolog, insa nu stiu daca ma va ajuta la fel ca yaz. A mai luat cineva Prementrid pt probleme asemanatoare? Multumesc!

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

Antibioticele, dupa cunostinta mea, nu provoaca dereglari hormonale. Yaz intr-adevar regleaza activitatea hormonala si nu poate fi inlocuit cu nimic, cu atat mai putin naturist. Medicul la care trebuie sa mergeti este endocrinologul, in nici un caz ginecologul nu se ocupa de dereglari hormonale, nu este de competenta sa! Consultati un medic endocrinolog.

Miruna1692225

acum 13 ani

endocrinologul mi-a prescris yaz, am omis sa mentionez. Este cineva care a folosit prementrid pentru asa ceva?