echinaceea

Remedii naturiste

Postata de vali_26 cu 10 ani in urma.

Am consumat ceai de echinaceea cate 1 pliculet/zi ocazional pana am terminat o cutie,iar acuma recent cate 2-3 pliculete/zi pana am terminat alta cutie.e posibil sa-mi fi dereglat sistemul imun?sau n-a avut nici un efect sub forma de pliculete?ar trebui sa iau capsule cu echinaceea pentru efect maxim?

Raspunsuri (2)

Medic.Fares

acum 10 ani

Buna ziua.Consumul de echinaceea ocazional, la doza de 1 plic pe zi, nu afecteaza sistemul imun dar nici nu se obtine doza terapeutica.Pentru a obtine un efect terapeutic se recomanda consumul de 3 cani de ceai pe zi timp de 1-2 luni.Echinaceea sub forma de capsule are efecte mai intense.

Oana

acum 10 ani

eu iau echinaceea de foarte mult timp, in special in perioada iernii si primavara, si nu am mai racit de ani de zile.imi comand de la site-urile de specialitate, si vitamina c de 1000mg de la amix