Dureri de cap si greata

Remedii naturiste Tahicardia posturala ortostatica

Postata de ROXANAlpin cu 12 ani in urma.

Buna ziua,tuturor!
Am de cativa ani,dureri ingrozitoare de cap si stari de greata!Nici un medicament nu isi face efectul si durerile tin pana la 3zile,in care nu sunt buna de nimic,nu vreau sa aud nimic,sunt fara vlaga si tot ce imi doresc in acele momente sa imi treaca!!!Anul trecut am eliminat prima teama si mi-am facut un tomograf,care a iesit foarte bun.In urma discutiei cu acel medic,care s-a ocupat de mine,trebuia sa merg sa imi fac toate analizele ca sa vedem de unde provin aceste dureri insuportabile si din pacate nu am reusit sa le fac nici in ziua de azi! :( Din ce am citit pe internet,pot fi niste migrene foarte puternice sau aceste dureri pot proveni si de la bila,fiere,etc... orice organ bolnav...Poate cineva sa ajute cu vreo informatie sau nu stiu..,vre-un regim ceva..???Va multumesc!

Raspunsuri (17)

doru

acum 12 ani

poate fi o spondiloza cervicala,incearca cu algocalmin s-au piafen fiole[le bei]

ROXANAlpin

acum 12 ani

Multumesc,Doru!Dar..,le-am incercat si din pacate nu au dat randament... :( merci oricum... :)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Migrena este cefaleea (durerea de cap) determinata de vasoconstrictie urmata de vasodilatatie intensa a vaselor intracraniene. Migrena se instaleaza cel mai adesea unilateral in regiunea frontala sau temporala si se extinde asupra intregii jumatati a capului, mai rar si asupra jumatatii opuse. ele pot fi insotite de hipersensibilitate la lumina si zgomot, de o hipersensibilitate a pielii capului si paloarea cutanata a fetei de aceeasi parte, ameteli, excitatie psihica, tahicardie, transpiratii profuze, culminand uneori prin greturi intense si varsaturi.

lylyana

acum 12 ani

Doamne Ajuta!!! Incearca la un osteopat. In Romania nu stiu pe cine sa iti recomand dar daca ajungi pe la milano ai putea sa mergi la institutul osteopatic din milano sa vezi daca nu este ceva de la coloana,cervicala etc Ani de zile am avut dureri de cap,stomac si vedeam prin ceata de la cervicala. La fel si fetita mea din cauza la doua vertebre la nivel lombar avea dureri de cap halucinante.(La rmn sau tomograf nu se vede daca o vertebra este fff putin deplasata.Dar da probleme pe nerv si pot sa fie chier grave cu timpul. ) Dupa citeva sedinte la ei si apoi cu innot s-a rezolvat totul. Centro osteopatico: Via G. Capelli nr.12 - 20126 Milano - Tel 02.27002455 iti pun si site-ul daca nu stii italiana da sa traduca automat pentru a-ti face o idee sau poate din descrieri iti descoperi simptomele.Eu am fost la ei cu o problema grava medicul alopat dupa ce m-a tapat de 300 euro a zis ca nu o sa mai merg niciodata.Dupa tratamentul lor (si nu costa mult o sedinta) nu doar am mers dar am mai avut si un copil. Sper sa-ti fie de folos sugestia.

ROXANAlpin

acum 12 ani

Va multumesc mult!!!

victoras

acum 12 ani

Eu cred ca e vorba totusi de bila.Incearca sa folosesti un anume ceai E vorba de fapt de un amestec de ceaiuri FAVIBIL(ceai pt fiere lenesa).Durerile de cap de care amintesti pot fi cauzate de bila.Am avut si eu ANI de zile de suferinta(greturi, balonari ,dureri de cap insuportabile)asa ca stiu cum e.Daca vrei suna-ma la 0766-747-284 si povestim cam ce mai ai de facut.E FIEREA ,SIGUR!!!!

Nadea

acum 11 ani

O amica de a mea, la fel avea dureri ingrozitoare de cap si greturi, trebuie sa te adresezi la medicul ce se ucupa de masaj, probabil ai probleme cu coloana vertebrala. Asa simptome apar des cind ai probleme cu discurile coloane vertebrale, ca singele nu circula pina la cap.

alex

acum 11 ani

tahicardie ortostatica posturala (pots)
fa-ti un tilt test

Bogdan

acum 8 ani

buna ziua ! Va rog din suflet care stie si a mai trecut prin asta daca imi puteti da un sfat si mie ..Am dureri ingrozitoare in zona ficatului am facut tot felu de analize dar fara rezultat ..rezonanta magnetica abdominala si miau gasit ceva gen ca as avea dischinezie duodenala si fiere acuta fara calcul ..si am urmat tratamente si tratamente dar nu mau ajutat cu nimic ... Deci am dureri in zona ficatului, continu ..dureri de cap .. greatza .. am tot timpu un nod in gat ce imi provoaca greatza asta ... moleseala sunt momente cand durerea are nivelu ei standard zi de zi si sunt momente cand ma paralizeaza efectiv nu mai suport sa zic asa .daca imi puteti da un sfat va multumesc din suflet poate sunteti care ati avut asa ceva ..mar ajuta enorm multumesc

Utilizator21580464018

acum 4 ani

Trebuie un regim sever pt ficat . Fara a consuma carne rosie oua !!, consumati fructe , legume la abur sau putin fierte , fara prajeli,codimente fara lapte dulce , doar iaurt de casa nu din magazine cu aditivi, Ceaiuri din : anghinare , pelin,galbenele putina menta pt gust si miere de salcam !

Cristi

acum 8 ani

Și eu am în ultimul timp (zilnic) dureri groaznice de cap asociate cu greața. Singurul medicament care are efect este Xibimer 50mg (este pentru migrene), dar nu este ok, nu te vindecă, te face doar funcțional. Incet încet vei avea nevoie de o doză mai mare. Considerați asta ca o soluție temporară. Sau încercați și cu Imigran dacă xibimer nu dă rezultate din prima... La mine imigran chiar dacă are aceeași substanță activă (sumatriptan) nu are efect.

monika

acum 7 ani

De exemplu mama mea avea dureri groaznice de cap din cauza coloanei cervicale! Acum face tratament la neoclinic în moneasa!

Utilizator21530363466

acum 5 ani

Ati gasit raspunsul??

Utilizator11532349206

acum 5 ani

Ce este de facut? Ce pastile se ia? Ma doare capul ingrozitor nu pot sta nici cu bebe, dupa cap ma doare foarte tare si am si starea aia de voma

Utilizator11570793632

acum 4 ani

Buna ziua! Am dureri insuportabile de cap.,însoțite de inferbintele și chiar voma...As dori și eu un răspuns .Mulțumesc anticipat

Utilizator21641009345

acum 2 ani

glicemia cum este ? Colesterolul ? Incercati sa beti o jumatate de cana de zeama de varza pe mine ma ajuta

Geo

acum 2 ani

Buna ziua. De 10 ani mă confrunt cu așa ceva. Puteți să mi spuneți dacă v ați rezolvat problema ,și cum anume. ?! Va mulțumesc