Durere in gat

Remedii naturiste

Postata de danamadalina cu 12 ani in urma.

De mai multe luni de zile ma trezesc dimineata cu o senzatie de usturime in gat. Dupa maxim 2 ore imi trece. Am facut exudatul si mi-a iesit negativ, am luat si pastile, dar au avut efect pe moment. Ce ar putea sa fie ? Ce imi recomandati sa fac ?

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 12 ani

Probabil că în timpul somnului în gât ajung şi staţionează nişte secreţii iritante. Acestea ar putea proveni, cel mai probabil din sfera ORL (în cazul unei rinite sau sinuzite) sau din sfera digestivă (în cazul unui reflux gastro-esofagian). În aceste condiţii ar fi indicat consultul unor medici din aceste domenii (ORL-ist şi gastroenterolog)

angela

acum 12 ani

Fiul meu a avut aceeasi problema si dupa un consult ORL i s-a recomandat sa evite bauturile carbogazoase.De atunci e totul ok. Sanatate !!!