argila si binefacerile ei

Remedii naturiste

Postata de anca460 cu 14 ani in urma.

Ati consumat argila pt. afectiuni digestive ? Cum ati depasit faza de detoxifiere din prima parte a curei de 3 saptamani. Eu nu ma simt f. bine si as dori sa stiu daca ati experimentat asa ceva.

Raspunsuri (6)

Julienne

acum 14 ani

Buna! As dori sa stiu cum ai procedat pentru aceasta cura cu argila. Imi poti da mai multe detalii? As dori sa incerc si eu pentru ceva dereglari digestive. Multumesc! Astept raspuns. ;)

Adrienne

acum 14 ani

In timpul curei cu argila se elimina din alimentatie grasimile,carnea animala,ouale,branzeturile fermentate,conservele,afumaturile,alcoolul si pe cat posibil cafeaua. In prima etapa, de 8 zile, se foloseste "apa de argila",se pune de seara o lingurita de argila [suspensie] in 100 ml. apa plata si se bea dimineata, pe stomacul gol, cu inghitituri mici, cu 20-30 minute inainte de masa, doar apa. In faza a doua ,diferenta de zile pana la 20-30 zile,se bea "laptele de argila ". De seara, se pune o lingura de argila [suspensie],in 100ml. apa plata,a doua zi dimineata se amesteca si se bea apa tulbure,nu se bea si ce s-a depus pe fundul paharului. Daca apare constipatia se intrerupe 1-2 saptamani si se reia cura,sau se micsoreaza doza.

maya(

acum 14 ani

intradevar argila face minuni,dar nu e asa de sanatoasa,eu am slabit
o zi buna,

raluca

acum 14 ani

Citat:
intradevar argila face minuni,dar nu e asa de sanatoasa,eu am slabit cu hoodia gordoni si va recomand si voua sa incercati.

o zi buna,

Tin sa te contrazic, nu ai cum sa slabesti cu aceste pastile. Fiecare organism raspune altfel. Poate tie ti-a facut bine dar nu stii ce reactii va avea pentru alte persoane. Numai bine

MembruMobileApp1509799456

acum 2 luni

Smecta este argila.

MembruMobileApp1509799456

acum 2 luni

Smecta este de fapt bentonita alimentara. Bentonita alimentara se introduce in alimentatia animalelor de fiecare zi.
Bentonita si smecta sunt una si aceeasi argila diferenta estedoar de cost.
Contin multe minerale ajuta in diarei acute si cronice.
Am vazut ca aveti probleme digestive. Constipa.