AJUUTOR!...MONT...MAI DISPARE?

Remedii naturiste

Postata de gabriela784 cu 12 ani in urma.

Pentru un mont abia format este mititel pot face ceva care sa ajute la disparitia lui... am purtat o pereche cizme vreo 2 zile si s-a inrosit un pic la un singur picior ,dupa care este tumefactie in dreptul degetului mare de la un singur picior...multumesc...toate cele bune.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Incercati sa purtati o incaltaminte adecvata dimensiunilor piciorului dvs pentru a evita agravarea montului. hallux valgsu sau pop**ar "mont" reprezinta de fapt o proeminenta a capului proximal (spre glezna) a primului metatarsian (al degetului mare) , deplasat spre partea interna a piciorului. Ar fi bine de vazut aspectul acestui mont, deoarece exista afectiuni articulare inflamatorii ce se asociaza cu mont.
In timp acesta induce modificari ale celorlalte degete, metatarsalgii (dureri la pernitele piciorului) in timpul mersului.

gabriela784

acum 12 ani

MII DE MULTUMIRI, DOAMNA DOCTOR!. IN AFARA DE PURTAREA UNEI INCALTAMINTE ADECVATE, NU MAI POT FACE NIMIC?